"אנחנו כבר לא מפחדים - מוות לשלטון השקרן": המחאה העממית שהתעוררה באירן בעקבות ניסיון טיוח הפלת המטוס האוקראיני על ידי משמרות המהפכה, באסון אווירי שהביא למותם של 176 בני אדם, נמשכת זה היום הרביעי. חלק מהמוחים לא מסתפקים בהפגנות ברחוב, ופונים דרך הרשתות החברתיות לעולם כדי לחשוף מה שעובר על האזרחים תחת משטר האייתוללות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באחד הסרטונים שמועברים בימים האחרונים, נראית בחורה צעירה שבוכה לאורך כל הסרטון בן ה-3 דקות שאותו צילמה בעצמה. בלי חשש מהמשטר, היא מתייצבת מול המצלמה וחושפת בהפגנתיות את זהותה - "שלום, שמי 'זיינב מוסבי'" - ועם עיניים דומעות היא אמרה: "הם (ראשי השלטון), ידעו ושיקרו, הם ידעו את האמת, אבל שמחו (על עצם הפלת המטוס - א"מ) ... הם לא טרחו להגיד את האמת ולקח להם כמה ימים עד שזה קרה".

אמו של סטודנט אירני שנהרגו במטוס - אחד מתוך 82 האזרחים האירניים שנספו באסון - צולמה הולכת ברחובות וצועקת את השם של בנה, עלי רזאה. הבחורה שצילמה אותה מהחלון בכתה יחד איתה. ולא רק "אזרחים פשוטים" לוקחים חלק במחאה המתרחבת: גם הזמרת האירנית המפורסמת "גוגוש" פרסמה סרטון עם שיר, שבו היא בוכה על האזרחים האירנים שנהרגו במטוס, תוך שהיא מראה את תמונותיהם, כל זאת לצד סרטונים רבים שקוראים ישירות לאיתוללה חמינאי להתפטר:  "אתה הגורם לבושה עליך להתבייש".

"איך הם מעזים לא להודות על ההתחלה ולהגיד שהם אחראים להתרסקות המטוס", הוסיפה מוסבי. "אני לא אסלח להם על הדבר הזה ואני חושבת שהם גרועים יותר מכולם, הם במו ידם הרגו אזרחים אירנים".

בשיח שנוצר ברשתות החברתיות בעקבות טיוח יירוט המטוס, אמר צעיר אירני שביקש לא לפרסם את שמו שכבר שלושה ימים הוא לא מצליח לישון כתוצאה מזעזוע עמוק: "איך המשטר שיקר לנו ואנחנו האמנו לשקר שלהם?". מפגין אחר, שכן דיבר מול מצלמה ציין: "אני כבר לא מפחד - מוות לשלטון המזוייף, מוות לדיקטטור". גולשת אחרת מאירן שחששה לחשוף את זהותה אמרה: "הפעם אנחנו לא נוותר לרוצחים ולשקרנים".

תרגום מתוך הרשתות החברתיות: פרביז ברחורדאר מתורגמן ומורה לשפה הפרסית, שדרן רדיו לשעבר ברדיו "ראדיס-אין"

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il