בחודשים האחרונים עובד צוות מצומצם של בין 3 ל-4 אנשים על חבילת מחוות לרוסים. מחוות אלו אמורות להכשיר ולסלול את הדרך לשחרורה המסתמן של נעמה, וביניהן יש יותר מאשר שינוי הבעלות של חצר אלכסנדר בירושלים, צעד שבוצע כבר לפני שלושה שבועות. ישראל עברה דרך חתחתים מול רוסיה בניסיון להביא לשחרורה של נעמה, אך עם זאת - יכול להיות שלא כל המחוות היו הכרחיות. גורמים מקורבים למשא ומתן טוענים כי הדברים היו יכולים להיסגר כבר לפני חודשים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חצר אלכסנדר, שתהפוך למתחם רוסי באופן רשמי בעוד מספר שבועות, הייתה ככל הנראה רק השלב הראשון במו"מ. בישראל מתכוונים לשנות את היחס גם למספר נכסים רוסיים נוספים, כולל אחד שנמצא במגרש הרוסים בירושלים. הרוסים גם דרשו הקלות פרוצדוראליות שאותן ישראל צפויה להעניק, והקלות בגישה לכנסייה ולמנזר רוסי בשכונת עין כרם. יתר על כן, ישראל תבצע שינויים בתחום כניסת אזרחים רוסיים לישראל.

עם זאת, לא בטוח שכל המחוות הללו היו הכרחיות. היום (חמישי) תתקיים פגישה בין הנשיא פוטין לנתניהו, אליה תגיע גם יפה יששכר וגם המתווך שאפשר את המשא ומתן הזה - תיאופילוס השלישי, הפטריארך היווני של ירושלים, דמות מרכזית ביחסים המדיניים בין רוסיה לישראל, והוא יגיע גם לפגישה עם הנשיא ריבלין. 

הפטריארך קיבל הבטחה מפוטין כבר לפני יותר מחודשיים שכשהוא מגיע לירושלים הוא יפגוש את יפה יששכר - והבטחה של פוטין למנהיג דתי-רוחני היא הבטחה שהוא מתכנן לממש. לכן, גורם שבקיא בפרטי המו"מ ובנעשה מאחורי הקלעים טוען שישראל משלמת מחיר יקר ומיותר על הפטפטת של הממשלה בירושלים.

מרגע שהפטריארך קיבל את ההבטחה, הדבר הנכון מבחינת המשפחה ובטח ובטח שמבחינת ממשלת ישראל היה להנמיך פרופיל ולחכות שההבטחה תמומש, לא להעלות את המחיר.

"הנוצרים בסכנה", הפטריארך היווני (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
הפטריארך היווני | צילום: Miriam Alster/FLASH90

אמה של נעמה, יפה יששכר, אמרה אמש לקראת פגישתה היום כי היא נמצאת "במתח, בציפייה, ובאופטימיות זהירה" וכי היא "אני מבקשת לחזק את ידי ראש הממשלה וראש המל"ל ומצפה לבשורות טובות מחר בבוקר‎".

מוקדם יותר אתמול חתמו ישראל ורוסיה על הסכם אימוץ בין המדינות. ההסכם שהושג ונחתם לא כולל את הקהילה הגאה, בגלל החוקים הנוקשים ברוסיה - ולכן לא יאפשר לזוגות להט"בים ישראלים לאמץ ילדים מהמדינה. הקהילה הלבט"בית בישראל הביעה זעם על ההסכם: "מוחים ומאוכזבים".