אירוע אנטישמי נוסף נרשם באירופה: לפחות 59 מצבות וקברים יהודיים הושחתו השבוע סמוך לכפר נמסטבו שבצפון סלובקיה, במה שהמשטרה המקומית כינתה אירוע אנטישמי "מפלצתי". עשרות המצבות שנותצו והופלו הובילו לנזק ש"קשה מאוד להעריך", כך מסרו החוקרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בית הקברות שימש את הקהילה היהודית בכפר בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה, אז היא נמחקה כליל. מאז, תושבי הכפר הנוצרים טיפלו ותחזקו את המקום, ודאגו לשמר את הקברים היהודיים. "במשך עשרות שנים אף אחד לא פגע בקברים והם אפילו שרדו את המלחמה, שלקחה את בני המשפחות שהיו אמורים לטפל בהם", סיפר ריצ'רד דודה, מנהיג הקהילה היהודית במדינה.

על פי דודה, "המקומיים הבינו שהקרובים לא יוכלו יותר לטפל בקברים, מאחר שהם עלו בארובה. אנחנו מקווים שתושבי סלובקיה לא ישארו אדישים לאירוע הזה". הרשויות במקום מסרו כי יפעלו לשקם את המצבות ההרוסות במהרה וכי מערכת אבטחה חדישה תותקן במקום כדי למנוע הישנות של המקרה.

תושב מקומי סיפר כי "מעשה כזה של ונדליזם לא קרה אפילו בזמן מלחמת העולם השנייה". הקונגרס היהודי העולמי מסר בהצהרה כי "למרבה המזל, יהודי סלובקיה חמקו בשנים האחרונות מאירועים אנטישמיים בוטים, אך כעת נראה בבירור שבאקלים של שנאת זרים ושנאה הפושה ברחבי אירופה, כל קהילת מיעוטים מהווה יעד פוטנציאלי למתקפות אכזריות".