אין סיבה לגאווה: לאחרונה, פורסמה רשימת המדינות שישתתפו בתחרות האירוויזיון הקרובה שתיערך ברוטרדם שבהולנד במאי 2020. בין המדינות המתחרות לא הופיע שמה של הונגריה – מדינה שמשתתפת בקביעות ואף מגיעה להישגים לא רעים. מעריצים רבים של התחרות תהו מהי הסיבה לפרישה המפתיעה, ועל פי השמועות – הסיבה מקוממת למדי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי דיוחים שונים במדינה, הרקע לפרישה ההונגרית המפתיעה הוא שמפלגת השלטון במדינה, מפלגה ימנית שמרנית במיוחד שמנהיג ראש הממשלה הפופולרי ויקטור אורבן, לא אוהבת את האופי ה"גאה מדי" של האירוויזיון בשנים האחרונות.

מטעם רשת הטלוויזיה ההונגרית לא נמסרה כל הודעה רשמית המנמקת את סיבת הפרישה – ותחרות הקדם השנתית שהונגריה עורכת תתקיים גם השנה, רק עם שינוי קל שחל הפעם בחוקים: המנצח בה לא יישלח לאירוויזיון – מה שהדליק נורות אדומות באירופה והתברר לבסוף כמהלך פרישה מהתחרות.

פרשן המזוהה עם מפלגת השלטון: "האירוויזיון - שצף הומוסקסואלי"

השמועות על כך שהסיבה לפרישה היא הומופובית, מקורן ברטוריקה ההומופובית שהלכה והחריפה בהונגריה בשנים האחרונות. דובר הפרלמנט ההונגרי השווה השנה אימוץ ילדים על ידי משפחות חד מיניות לפדופיליה ופרשן שנחשב מזוהה עם מפלגת השלטון כינה את תחרות האירוויזיון "שצף הומוסקסואלי" ואמר שעדיף שפרישה מהתחרות תסייע לבריאות הנפש של ההונגרים.

באירוויזיון שנערך מוקדם יותר השנה בתל אביב, הונגריה לא העפילה לשלב הגמר – אחרי שנים שבהן העפילה בכל שנה לשלב הסופי ואף הגיעה למיקומים מכובדים למדי.

זמן קצר לאחר ההופעה ההונגרית בחצי הגמר של האירוויזיון, ביצעה זוכת אירוויזיון 1998, דנה אינטרנשיונל, נאמבר מיוחד שבו נראו זוגות מתנשקים בקהל - בהם גם זוגות הומוסקסואליים - מה שאולי עורר את חמתם של מקבלי ההחלטות בהונגריה.

 

 באופן אירוני, דווקא בשנת 2014, בה זכתה מלכת הדראג קונצ'יטה וורסט האוסטרית בתחרות, הונגריה הגיעה למקום השני הגבוה בתולדותיה – המקום החמישי. הונגריה מעולם לא ניצחה בתחרות, והישג השיא שלה הוא המקום הרביעי בהשתתפות הראשונה ב-1994.

נכון לעכשיו, הונגריה לא צפויה להשתתף בתחרות הקרובה שתיערך ברוטרדם - ולא ברור האם ההחלטה לפרוש תקפה גם לשנים הבאות. מטעם איגוד השידור האירופי המארגן את תחרות האירוויזיון לא נמסרה כל התייחסות לדיווחים, וברשת השידור ההונגרית MTVA לא פרסמו גם כן התייחסות רשמית לסוגיה.