מטוסי הקרב הרוסיים בדרכם לאירן? טהרן עשויה לרכוש בעתיד את מטוסי הקרב המתקדמים הרוסיים סוחוי Su-57 כדי לחזק באופן משמעותי את יכולות חיל האוויר האירני – כך דווח אמש (שני) בדוח חדש של צבא בולגריה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אירן מעוניינת ככל הנראה לרכוש את המטוסים האלה לצורך שיפור אמצעי ההגנה האוויריים וגם עקב היותה של העסקה המסתמנת חסכונית עבורם במציאות של סנקציות נוקשות שמוטלות עליה ומצב כלכלי רע.

עם זאת, גם אם רכישת המטוסים הללו אכן תתבצע, היא לא צפויה לשנות את יכולות ההגנה האוויריות של אירן באופן דרמטי וחסר תקדים. הרציונל שעומד מאחורי אופציית רכישת המטוסים הוא להשקיע במספר קטן של אמצעי הגנה אוויריים כדי לספק הרתעה "איכותית ולא כמותית".

פוטין ורוחאני. ארכיון
נשיא אירן רוחאני עם מקבילו הרוסי פוטין | צילום: רויטרסבחודשים האחרונים, באירן שקלו האם לרכוש את מערכת S-400 המתקדמת נגד טילים או לרכוש את מטוסי ה- Su-57. העלות של השניים דומה, אך נראה שהתרומה של 24 מטוסים מתקדמים כאלה להגנתה של אירן תהיה ככל הנראה גדולה יותר.

עד לשלב זה, גורמים באירן וברוסיה טרם הגיבו לדיווחים הללו. מה גם שמכירת המטוסים הללו לרפובליקה האסלאמית של אירן עלולה להוביל למשבר ביחסים בין רוסיה לישראל.