מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נאם היום (ראשון) לזכרו של מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, לראשונה מאז חיסולו. הנאום הטלוויזיוני צולם במהלך טקס שנערך בדאחייה, ביירות - לזכר הגנרל. במקביל, התראיין מזכיר המדינה האמריקני לרשת ABC והתייחס גם הוא לחיסול: "אין לי ספק שההנהגה האירנית קיבלה את המסר בצורה ברורה". במקביל, הפרלמנט העירקי הצביע בעד הוצאת הכוחות האמריקניים מהמדינה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נסראללה אמר שצבא ארצות הברית שנמצא במזרח התיכון ישלם את המחיר על חיסולו של סולימאני – "עונש ראוי לרצח". עוד הצהיר שהאחריות לנקמה על החיסול היא לא רק על כתפי אירן אלא אחריות של כל בעלי בריתה באזור. עם זאת, הוא קרא שלא לפגוע באזרחים אמריקנים באזור מפני שזה ישרת את מטרותיו של הנשיא טראמפ.

במסר תקיף לנשיא ארה"ב אמר: "החיילים של טראמפ יחזרו בארונות מתים, והם צריכים לדעת את זה. המטרה של סולימאני הייתה גירוש האמריקאים מהאזור, וזה מה שיקרה בסוף". לטענתו, "האמריקנים בסוף יתייאשו, אנחנו לא צריכים להיכנס למלחמה בגלל הישראלים. אני מבטיח לכם - האמריקנים ייצאו מהאזור שלנו, אם ירצו או לא ירצו, כשהם מושפלים. לא יעזור להם כלום".

בתוך כך, הפרלמנט העירקי הצביע בעד הוצאת הכוחות האמריקניים מהמדינה. בהחלטה שהתקבלה נכתב כי על הממשלה לסיים כל נוכחות של כוחות זרים במדינה, ולוודא כי הם לא עושים שימוש בשטחה היבשתי, האווירי והימי מכל סיבה שהיא.

"הנעליים של סולימאני שוות יותר מכל ממשל ארה"ב"

בנאומו שיגר נסראללה מסר נוסף לטראמפ: "העתיד יראה לאמריקנים את גודל הטעות שהם ביצעו, את הגמול שהאמריקאים יקבלו הם יקבלו לא רק על סולימאני, אלא על כל המפקדים שלנו שהרגו בעבר. הנעליים של סולימאני היו שוות יותר מכל המשטר האמריקני". לדבריו, "כל מנהיג צבאי שנמצא באזור שלנו הוא תחת המטרות שלנו, והאמריקנים צריכים לדעת את זה". 

"סולימאני היה מפקד דגול", ספד לו בריאיון ששודר בערוץ הטלוויזיה "אל-מנאר". "ביום חמישי בלילה מטרתו הוגשמה - והוא הפך לשאהיד, אני מברך אותו על כך. יום מותו מסמל את תחילתו של עידן חדש באזור כולו. סולימאני היה הדמות המרכזית במאבק על פלסטין - הוא זה שקידם את פרויקט הטילים המדוייקים. ישראל החשיבה את סולימאני הדמות המסוכנת ביותר מאז תחילת קיומה".

נסראללה וסולימאני
נסראללה וסולימאני | צילום: מתוך שידורי אל מנאר

נסראללה המשיך ותיאר את הפגיעה בסולימאני כ"ברברית": "כזו שחיסלה אותו לחלוטין, עד שאי אפשר היה לזהות את הגופה. טראמפ הורה לבצע את החיסול - את הפשע הזה", המשיך. "אין שום שאלה - הנשיא האמריקני הוא זה שנתן את פקודת החיסול. ניסו לחסל את סולימאני בעבר מספר פעמים, אבל נכשלו".

נסראללה ביקש להבהיר לשומעיו: ארה"ב לא תיתן לאף מדינה באזור להתפתח אלא אם כן תהיה משרתת שלה. הנשיא האמריקני מנסה להפוך את עירק למדינת חסות. תבוסת דאע"ש הראתה את הפנים האמיתיות של אמריקה - רק רוצה לנצל את עירק, ולא באה כדי להביס את דאע"ש".

"אמצעי התקשורת האמריקנים הכינו את הבמה לחיסולו של סולימאני כשהעלו אותו לכותרות אצלם בתקופה האחרונה. הוא היה דמות מרכזית במאבק על פלסטין, והוא זה שקידם את פרויקט הטילים המדויקים". בנוגע לישראל אמר, כי ישראל החשיבה את סולימאני הדמות המסוכנת ביותר מאז תחילת קיומה. 
 
סולימאני והטבעת
סולימאני והטבעת (ארכיון) | צילום: AP
 
מזכ"ל חיזבאללה המשיך והתגרה בממשל האמריקני: "אני אומר לפומפאו היום, תראה את ההמונים שיצאו להלוויה של סולימאני - זאת העוצמה של אירן. המטרה עכשיו - היא לסלק את הכובש האמריקני מעיראק בכלל. ההתנגדות העירקית לא תאפשר לאף חייל אמריקני להישאר בעירק". 
 
"אם מתכננת כל חיסול אחר, ולא סולימאני - לא היה כזה אפקט. סולימאני הוא מעבר לאירן - הוא עניין של כל אומת המוסלמים. אירן היא לא מדינה שחותרת תחת הערבים", המשיך. "להיפך, היא לא רוצה כלום מהערבים. היא רק מעוניינת בטובת האזור. היא לא צריכה אף אחד שיעזור לה בנקמה - היא יכולה לעשות זאת בעצמה".
 
מזכיר המדינה מייק פומפאו, בשבוע שעבר
מזכיר המדינה האמריקני, פומפאו | צילום: AP, חדשות

"התוצאה בעירק הן ממשלת בובות אמריקנית שכל פעם שהיא לא מקבלת את ההכוונה האמריקנית - היא לא יכולה להתקיים לאורך זמן. האמריקנים הם אלו שעומדים מאחורי מלחמת האזרחים האחרונה, באמצעים אלקטרוניים ובאמצעי סייבר הם משחירים את פניה של אירן. אמצעי התקשורת האמריקניים החלו להכין את הבמה לחיסולו של סולימאני כשהעלו אותו לכותרות אצלהם בתקופה האחרונה".

מזכיר המדינה האמריקני: "אין לי ספק שאירן קיבלה את המסר"

במקביל, התראיין מזכיר המדינה האמריקני פומפאו והתייחס לחיסולו של סולימאני: "ההערכה המודיעינית לגבי מיקומו של סולימאני הייתה ברורה, והעולם בטוח יותר עכשיו, בוודאות. ארה"ב תגיב בצעדים מידתיים כנגד דרג מקבלי ההחלטות שמחפשים לתקוף מטרות אמריקניות, ואין לי ספק שההנהגה האירנית קיבלה את המסר בצורה ברורה. יש לנו את הסמכות המלאה לעשות את מה שעשינו", המשיך פומפאו. "ממשל טראמפ ימשיך לעדכן את הקונגרס בהתפתחויות במזרח התיכון".

מסע ההלוויה של קאסם סולימאני
מסע ההלוויה של קאסם סולימאני | צילום: רויטרס

ראש ממשלת עירק: "ישראל עמדה מאחורי תקיפות בעירק ב-2019"

בנוסף, משרד החוץ העירקי הצהיר היום כי "אדמת עירק לא יכולה לשמש לקרקע לתקיפת מדינות שכנות" וגינה את תקיפתה של ארה"ב. ראש ממשלת עירק, שהיה אמור להיפגש עם סולימאני בבוקר החיסול, התייחס בדבריו  גם לאל-מוהנדס, ראש המיליציה הפרו-אירנית בעירק: "אל-מוהנדס מילא תפקיד גדול בשליטה על המיליציות ובמניעה מהן לבצע התעללויות". בנוסף, אמר ראש הממשלה כי ארה"ב סיפרה לממשל העירקי כי ישראל היא שעמדה מאחורי מספר תקיפות במדינה במהלך 2019.