אחרי חמישה ימים בהם הצבא הטורקי כתש את הכוחות הכורדים בצפון סוריה – לוחמי צבא אסד החלו היום (שני) להיפרס לאורך הגבול הצפוני בעיר מנביג' ולסייע לכורדים בבלימת הכוחות הטורקיים. במסגרת ההסכם בין הכורדים לסורים נמסרו לאסד ערי מפתח ובתמורה הוא יספק לכורדים הגנה. 

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מנהיג הכוחות הכורדים הדגיש כי העסקה בוצעה באי רצון אחרי חמישה ימים של הפגזה בלתי פוסקת מצד הטורקים שלוותה בתקיפות אוויריות, ירי ארטילרי ועוד. ארדואן מצדו אמר שהוא לא חושב שכניסת הצבא הסורי תהווה בעיה.

בסוכנות הידיעות העולמית רויטרס פורסם אמש כי נציג המרכז הסורי לזכויות האדם אישר ששיירה אזרחית הותקפה אתמול על ידי חיל האוויר הטורקי בעיר ראס אל-עין, בצפון סוריה, וכתוצאה מכך  14 בני אדם נהרגו. לדברי משקיף הארגון, העוסק במעקב אחר הפרת זכויות אדם בסוריה, המתקפה כוונה כלפי אזרחים שהגיעו למקום במטרה להביע תמיכה בתושבי העיר הנתונים תחת מתקפה

בשיירה שהותקפה נסעו אזרחים כורדים לצד עיתונאים זרים. "היינו בשיירה שהותקפה בידי הטורקים ובני בריתם", העידה העיתונאית הצרפתית סטפאני פרז בטוויטר לאחר האירוע. "הצוות שלנו בריא ושלם, אך חלק מעמיתינו העיתונאים נהרגו".

בעקבות התקרית, הוציאו הכוחות הכורדיים הודעה שלפיה "הכוחות הפולשים מטורקיה תקפו שיירה אזרחית שכללה עיתונאים זרים והייתה בדרכה לראס אל-עין במטרה להביע את התנגדותם לפלישה הטורקית". בהודעה צוין כי עשרות אזרחים נהרגו ונפצעו

אחרי התקרית נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר בתום ישיבת הקבינט הביטחוני הדחופה שקיים כי צרפת תנקוט בצעדים שיבטיחו את שלומם של אזרחיה וכוחותיה בצפון מזרח סוריה. שר החוץ הצפרתי קרא לשרי האיחוד האירופי לגנות שוב את המתקפה הטורקית בצפון סוריה ולקרוא לחרם נשק על אנקרה. עוד הוסיף שר החוץ כי יש לבקש מארצות הברית שתקיים מפגש של הקואליציה נגד דאע"ש.

"המתקפה הקשה והלא חוקית של טורקיה על צפון סוריה עלולה להותיר הרס ולהביא למשבר הומניטארי רציני", אמר ז'אן איב לה-דריאן, שר החוץ הצרפתי. ""צרפת מצפה מהפגישה הזו לשים קץ למתקפה נגד הכורדים. אנו נבטל את עסקאות הנשק עם טורקיה ונקווה שהמתקפה תיפסק".

העימות במבצע "מעיין השלום" מתרחב

הצבא הסורי החל להעביר כוחות צפונה במטרה לפרוס אותם לאורך הגבול עם טורקיה. בכיר בכוחות הכורדיים אמר כי שיתוף הפעולה עם הצבא הסורי יסייע לבלום את מה שכינה ה"תוקפנות הטורקית", ולשחרר את האזורים שאליהם נכנסו כוחותיו של ארדואן בימים האחרונים

בתקשורת הסורית דווח כי צבא סוריה החל לשנע כוחות לעבר החזית הצפונית במסגרת היערכותו לעימות עם הצבא הטורקי. הצבא הסורי צפוי להיפרס לאורך הגבול עם טורקיה, כחלק מתיאום עם הכוחות הכורדיים במטרה לבלום את המתקפה הטורקית

כוחות צבא טורקיה באזור הכורדי. ארכיון (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

מוקדם יותר הגיב נשיא טורקיה רג'אפ טאיפ ארדואן לביקורת על כך שאסירי דעא"ש שהיו כלואים בצפון סוריה נמלטו בעקבות המתקפה על הכוחות הכורדיים באזור. זאת, לאור טענות מצד הכורדים שלפיהן 785 אסירים מארגון הטרור הרצחני יצאו לחופשילפי סוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו", ארדואן הבהיר כי הדיווחים על בריחת האסירים שקריים, וכל מטרתם היא לעורר את חמתן של ארה"ב ויתר המדינות במערב ולעודד אותן לנקוט בפעולה.

בשעות הצוהריים עדכן שר ההגנה של טורקיה כי כוחות הצבא הטורקי השתלטו על ציר מרכזי בסוריה הנע במקביל לגבול הטורקי בצפון-מזרח המדינה. לדבריו, הכוחות הגיעו עד לעומק של 35 ק"מ בתוך המדינה. עם זאת, דווח גם כי בכיר בכוחות הכורדיים טוען שהקרב במקום עדיין בעיצומו, והכוחות הטורקיים נסוגים

במקביל, גורמים רשמיים בארה"ב אישרו כי חלק מכוחותיהם שנותרו במדינה נאלצו לנטוש את עמדותיהם ולנוע למיקום חדש על מנת להתרחק ממוקדי הקרבות. זאת זמן קצר לאחר שבכיר אמריקני הביע חשש לביטחון כוחות הצבא האמריקני בסוריה בגלל הפלישה הטורקית.

 לוחם סורי בשורות הטורקים במבצע "מעיין השלום" (צילום: רויטרס)
לוחם מהמיליציות הסוריות הפועלות בשירות הטורקים | צילום: רויטרס

לדברי הבכיר, שצוטטו בסוכנות הידיעות AP, כוחות צבא ארה"ב בצפון סוריה נמצאים ב"סכנת בידוד", בעקבות החלטת טראמפ לדלל את הנוכחות הצבאיתהבכיר האמריקני אף הזהיר כי החיילים האמריקנים המוצבים במדינה עלולים להתעמת עם הכוחות שפועלים בתמיכת טורקיה. לדבריו, המצב בצפון-מזרח סוריה "מידרדר במהירות" וההתפתחויות מגבירות את הסיכוי לעימות. עוד טען הגורם, שהתראיין בעילום שם, כי כוחות צבא ארה"ב ובני בריתם הכורדים לא שולטים יותר בקווי התקשורת בקרקע ולא בפעילות טורקיה בשמי המדינה.

 טראמפ: "כורדים נוטים לעזוב וזה דבר טוב"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס אמש שוב ליציאת הכוחות האמריקנים מסוריה ולמבצע "מעיין השלום" שהכריז ארדואן נגד הכוחות הכורדים. במהלך אירוע בבית הלבן אמר כי אין הגיון שחיילי צבא ארה"ב יגנו על הגבול בין טורקיה וסוריה, אם הם לא מצליחים להגן על הגבול במדינתם.

"הכורדים נוטים לעזוב - וזה דבר טוב, צריכים להיות להם גבולות משלהם", הבהיר טראמפ. "אלא שאני לא חושב שהחיילים שלנו צריכים להיות שם בחמישים השנים הקרובות, שומרים על גבול בין טורקיה וסוריה - בשעה אנחנו לא מצליחים לשמור על הגבולות שלנו בבית".

עוד התייחס הנשיא לצד הטורקי במשבר שנוצר שצפון סוריה בעקבות מבצע "מעיין השלום". לדברי הנשיא האמריקני, "הבהרתי לטורקיה שאם הם לא יעמדו בהתחייבויות שלהם, כולל הגנה על מיעוטים דתיים והשגחה על אסירי דאע"ש שאנחנו לקחנו בשבי - אנחנו נטיל סנקציות כלכליות מהירות קשות וחמורות, כמו שעשינו כבר".

אתמול רשת CNN חשפה את השיחה הזועמת של מפקד כוחות ה-SDF ("הכוחות הדמוקרטיים של סוריה") בהובלת הכורדים עם דיפלומט אמריקני בכיר. לפי הפרסום, המפקד התריע בפני ארה"ב: "ויתרתם עלינו, מכרתם אותנו זה לא מוסרי".

לפי תוכן השיחה שהגיע לידי רשת CNN גנרל מזלום אמר לרובוק, סגן השליח המיוחד לקואליציה נגד דאע"ש: "אתם משאירים אותנו לטבח". הבכיר דרש לדעת אם ארה"ב תפעל על מנת להגן על הכורדים בסוריה מול הפעילות של ארדואן וצבאו.