באונסק"ו הודיעו היום (שלישי) כי ממשלת בלגיה הגישה בקשה להסיר את הקרנבל בעיר אלאסט מרשימת המורשת התרבותית של הארגון. זאת, לאחר שהפסטיבל בעל הסממנים האנטישמיים הצית ביקורת חריפה בקרב ארגוני הקהילה היהודית באירופה שדרשו לבטלו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשרד החוץ טענו כי הלחץ שהופעל באמצעות עבודה דיפלומטית חובקת עולם יצר קואליציה תומכת בקרב חברות מועצת האו"ם. לאור זאת, הסבירו, הגיעה בקשת הוצאת האירוע מהרשימה כדי "להקדים תרופה למכה, מתוך ההבנה שהסרת הקרנבל היא בלתי נמנעת".

סרטים שלועגים למחאה היהודית נגד אנטישמיות בפסטיבל בבלגיה
צילום: EJA

"נמשיך להילחם באנטישמיות בכל מקום בעולם שבו תרים את ראשה המכוער והאלים", מסר שר החוץ ישראל כ"ץ בהתייחסו להתפתחות האחרונה. "טוב שהמיצג הזה הולך להיות מוסר מרשימת אונסק"ו. אנו מצפים לשמוע קול חד וברור של ממשלת בלגיה נגד המיצגים האנטישמיים בפסטיבל והכרה כי מוטב שמציגים אלה לא יוצגו כלל. הצגתם אינה תרבות אלא חוסר תרבות".

סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל, מסר בתגובה: "לאחר המשך הפרובוקציה הבלתי נתפשת והצגתן של בובות אנטישמיות במיצג הקרנבל העתיק באאלסט, אין דבר נכון יותר מלהסיר את המיצג מרשימת אתרי המורשת של אונסק"ו".

אונסק"ו, הארגון הידוע לשמצה בזכות ההטיה האנטישמית והאנטי-ישראלית שהוא נוקט מזה שנים, חייב לקיים תפנית חדה בגישתו ולתהות על עצם זכות קיומו", הוסיף חגואל. "אנחנו דורשים ממנהיגי העולם לנהוג באפס סובלנות כלפי האנטישמיות. אני מברך על כך שמיצג אנטישמי זה הולך להיות מוסר מרשימת אונסק”ו, די לשנאת היהודים".

לפני כשבועיים פנה איגוד הארגונים היהודים באירופה לאונסק"ו בבקשה להפסיק במימון הפסטיבל. "מדובר ממש בפעולת 'העתק הדבק' מהתעמולה הנאצית של גבלס וזה מסוכן", אמר אז יו"ר האיגוד הרב מנחם מרגולין. עוד  אמר:  "אנו נרתעים בגועל מהדרך הגרוטסקית שמארגני הקרנבל מבקשים להציג יהודים".