חילופי מהלומות דיפלומטיים בין אנקרה לוושינגטון: בזמן שסגן נשיא ארה"ב פנס ומזכיר המדינה פומפאו עושים דרכם לטורקיה, הנשיא הטורקי ארדואן - שעמו הם אמורים להיפגש - הודיע היום (רביעי): "מוכן להיפגש רק עם טראמפ". למרות זאת פומפאו לא מוכן לוותר והודיע: "אני מתכוון בכל זאת להגיע ואפגש איתו פנים אל פנים, אנחנו עדיין מחפשים דרך להביא לפתרון בסוריה". מחרתיים צפוי פומפאו להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו בירושלים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במקביל פרסם שר החוץ של טורקיה הצהרה לתקשורת ובה הודיע: טורקיה תפעל נגד הסנקציות שהבית הלבן הטיל עלינו - כל האיומים עלינו פסולים. הנשיא ארדואן נשאל על ידי כתבת של רשת החדשות הבריטית סקיי ניוז על ביקורם הצפוי של פנס ופומפאו והוא השיב לה שהוא בעצמו לא ייפגש עם השניים – והנחה את הדרג המדיני להיפגש רק עם מקביליהם, קרי פנס ייפגש עם סגנו של ארדואן ואילו פומפאו ייפגש עם שר החוץ מבלוט צ'בושולו.

"אני לא מתכוון לדבר איתם, הם ידברו עם עמיתיהם", השיב ארדואן על פנס ופומפאו. "כשטראמפ יבוא לכאן, [אז] אני אדבר". צ'בושולו עצמו נשא נאום לוחמני בפרלמנט הטורקי ושם תקף בחריפות את התגובה האמריקנית למבצע "מעיין נעורים" נגד הכורדים בצפון סוריה. בנאומו אמר כי העיצומים שארה"ב החליטה להטיל בתגובה על ארצו הינם פסולים - והמהלכים האחרונים של הבית הלבן מעמידים את יחסי המדינות ב"צומת קריטי".

פומפאו: נמלא את הוואקום שנוצר בסוריה

נשיא ארה"ב טראמפ שלחו את סגנו פנס ואת מזכיר המדינה פומפאו לטורקיה כדי לדרוש מהנשיא ארדואן לחדול מהמבצע בסוריה. אלא שארדואן מצדו ביטל בתוקף כל קריאה להפסקת אש בסוריה וקשר את הלחץ שמופעל עליו לסנקציות הכלכליות שארה"ב הטילה על ארצו.

פאומפאו בארץ (צילום: החדשות)
פומפאו נגד ארדואן: הוא זה שמערער את האזור | צילום: החדשות

"הם יגידו 'תנצור את האש'. לעולם לא נעשה את זה", הצהיר ארדואן בשיחה עם כתבים. "הם לוחצים עלינו להפסיק את המבצע. הם מכריזים על סנקציות. המטרה שלנו ברורה – אנחנו לא אף סנקציה לא מדאיגה אותנו". ומנגד, פומפאו התראיין לרשת פוקס ניוז ותקף בחריפות את ארדואן. לדבריו, נשיא טורקיה הוא זה שמערער את היציבות האזורית. מזכיר המדינה הוסיף כי מטרתו להוביל דיונים שיביאו למלא את "הוואקום" האזורי בצפון סוריה.

לאחר מסעו בטורקיה, מזכיר המדינה פומפאו ייפגש מחרתיים גם עם ראש הממשלה נתניהו במעון ראש הממשלה בירושלים. בפגישה ישתתף גם השליח האמריקני לנושא סוריה ושגריר ארה"ב בישראל, דייויד פרידמן.