אחרי שבבית הלבן הודיעו כי אין בכוונתם לקחת חלק בהליך ההדחה נגד הנשיא בשלב זה, הלילה (בין שבת לראשון) טראמפ התייחס לכך בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי ההליכים שננקטו בעניינו עד כה הינם "בעלי משמעות אפסית". הנשיא האמריקני תקף את יו"ר ועדת המשפט וכתב: "אין בידיו אף לא עדות עובדתית אחת!". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הציוץ של טראמפ הגיע שעות ספורות לאחר שבבית הלבן כינו את החקירה שמתנהלת נגדו כ"חסרת שחר לחלוטין" וכ"הפגנת כוח פזיזה", וציינו כי אין בכוונתם לקחת בה חלק. 

 

 

יועץ הבית הלבן פט ציפולון שיגר מכתב ליו"ר ועדת המשפט ג'רי נדלר, ובו תקף בחריפות את הליך ההדחה של הדמוקרטים נגד טראמפ. במקביל, טראמפ סירב להתייחס ולענות על שאלות בנושא. 

יו"ר ועדת המשפט נדלר התייחס לסירוב של הבית הלבן לשתף פעולה עם החקירה, ואמר כי משמעות הדבר היא ש"טראמפ לא יכול לטעון כעת כי ההליך כלפיו בלתי הוגן". יו"ר ועדת המשפט הוסיף: "אזרחי ארה"ב ראויים לקבל תשובות מהנשיא טראמפ. זימנו את יועציו הקרובים לתת עדות, אך הנשיא אסר עליהם להגיע והוא ממשיך להסתיר מפני הקונגרס ראיות מפתח".

"נתנו לטרמאפ הזדמנות לחקור עדים ולהציג עדים משלו אך הוא סירב להצעתנו", טען יו"ר הועדה וסיכם: "אם לטרמאפ אין תשובות טובות לטענות נגדו - הוא לא ירצה להופיע בפני הועדה. אולם כישלונו של הנשיא לא ימנע מאיתנו לבצע את חובתנו החוקתית". 

"טראמפ לא השאיר לנו ברירה", ננסי פלוסי | צילום: איי פי

ביום חמישי האחרון יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הורתה לוועדת המשפט להכין טיוטה למסמך ההדחה נגד הנשיא טראמפ, על רקע מעורבותו בפרשת אוקראינה-גייט. "לא ניתן לערער על העובדות - הנשיא ניצל לרעה את כוחו וקידם את טובתו הפוליטית האישית על חשבון הביטחון הלאומי", אמרה פלוסי בהצהרה שמסרה לתקשורת המקומית. "הוא לא השאיר לנו ברירה אלא לפעול". 

מקורות יודעי דבר אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההצבעה הראשונית על ההדחה יכולה להתרחש כבר בשבוע הבא. לדבריהם, ועדת המשפט של בית הנבחרים עשויה להתכנס להצבעה כבר ביום חמישי הבא, ה-12 בדצמבר.

"מעשיו של הנשיא הפרו באופן בוטה את החוקה ופגעו באמון הציבורי", אמרה פלוסי והדגישה כי "בארה"ב אף אחד אינו נמצא מעל לחוק". יו"ר בית הנבחרים הוסיפה כי "הנשיא עצר את הסיוע הצבאי לאוקראינה וביטל פגישה מכרעת בבית הלבן, זאת בתמורה להודעתו של הנשיא האוקראיני על פתיחת חקירה נגד יריבו הפוליטי. בצער רב אך בביטחון מלא ועם תחושת נאמנות ואהבה רבה כלפי אמריקה - אני מבקשת היום מיו"ר ועדת המשפט להתקדם עם מסמכי ההדחה".