בית המשפט הרוסי דחה את ערעורה של נעמה יששכר על עונשה וקבע היום (חמישי) שתישאר במאסר 7 שנים וחצי, כפי שנפסק תחילה. כעת, כך נראה, המאבק לשחרורה יעבור בעיקר למישור המדיני. נתניהו: "אמשיך לפעול בכל דרך לכדי להשיב את נעמה". שר החוץ כ"ץ: "אני מאוד מקווה שנמצא את הדרך לשכנע את הנשיא פוטין שבידיו הסמכות, להעניק חנינה לנעמה ולאפשר לה לחזור לחיק משפחתה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ראש הממשלה נתניהו שוחח בטלפון עם אמה של נעמה זמן קצר לאחר ההחלטה של בית המשפט. "חרף האכזבה מהחלטת בית המשפט - אני לא מוותר", אמר לה נתניהו. "אמשיך לפעול בכל דרך כדי להשיב את נעמה הביתה".

השיחה בין יפה יששכר שנמצאת ברוסיה לרה"מ תועדה: "מה זה זמן? מה זה זמן?", שאלה יששכר. "תגיד לי משהו, תן לי תקווה. אני ואחותה אמרנו לה, שאתה תוציא אותה מפה -רה"מ יוציא אותך מפה. היא עמדה שם גאה וזקופה והרגיעה אותנו, אבל מחזירים אותה לכלא. לא נתנו לי אפילו לחבק אותה".  

בהמשך, התראיין שר החוץ ישראל כ"ץ ל"שש עם רינה מצליח" וטען שבמשרד החוץ ימשיכו ללוות את נעמה ואת המשפחה. "ביקשתי משר החוץ הרוסי, וגם היום המשלחת שהגיעה גם התבקשה לאפשר יותר ביקורים למשפחה ולעדכן על התנאים שלה". השר הוסיף: "אנחנו מקיימים מגעים בכל מיני רמות שקשורים לנושא הזה".

מטעם המשפחה נמסר לאחר החלטת בית המשפט: "אנו מצטערים וכועסים. כולם ראו את הפארסה שהתנהלה כשנעמה מבודדת בתא זכוכית. נעמה לא צריכה לשאת על הכתפיים שלה את כל האינטרסים והמחלוקות בין ישראל לרוסיה. אנו מבקשים מראש הממשלה , תממש את התחייבותך. אל תאפשר מצב שבו פוטין נוחת בישראל לטקס ממלכתי בלי שנעמה שבה הביתה".

 

גורם מדיני נוסף התייחס להחלטה וטען שבישראל לא הופתעו מההחלטה. "הדרך היחידה לשחרר אותה היא מדינית-דיפלומטית", אמר. יש לציין שבפני המשפחה יש אפשרות לערכאת ערעור נוספת, אבל אך צריך לקבל החלטה האם הם מעוניינים להמשיך בנתיב המשפטי.

נעמה יששכר בערעור
צילום: AP

במטה המאבק לשחרורה של נעמה פרסמו תגובה חריפה במיוחד לאור ההחלטה של בית המשפט. "פסיקת בית המשפט הרוסי היא שערורייתית", כתבו. "החלטת בית המשפט היום, היא סתירת לחי רוסית למדינת ישראל - אך בעיקר לנעמה".

נעמה יששכר בערעור
צילום: AP

"האחריות בידי ממשלת ישראל, ולכן מהיום אנו נאלצים להסיר כפפות במאבק כאן, בבית", הוסיפו ואף רמזו על כך שינסו לשבש את ביקורו של הנשיא פוטין בישראל: "אם הנשיא פוטין חושב שביקורו בארץ, בעוד שבועות אחדים, יעבור על מי מנוחות - בעוד נעמה נרקבת בכלא הרוסי - כדאי שהוא ומארחיו, הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו, יחשבו פעמיים".

נעמה יששכר בערעור
הפעילים למען נעמה ישבשו את ביקור פוטין? | צילום: AP

עו"ד ניר יסלוביץ', יו"ר משותף של ועדת הסגרות בלשכת עורכי הדין, הגיב לדחיית הערעור ומסר: "מאחר שאין חולק שההליך הפלילי שהתנהל נגד נעמה, היה הליך שהתאפיין בחוסר הוגנות משווע, וממנו עלה כי מדובר במעין נקמה על ההאקר הרוסי ונוכחותו בישראל, כעת יש לייצר מהלך יצירתי בדמות פניה מהירה לבית הדין הבינלאומי לזכויות אדם בשטרסבורג, בטענה כי נעמה יששכר לא זכתה להליך הוגן ברוסיה, וכי שימשה כקלף מיקוח בידי השלטונות הרוסיים על מנת להפעיל לחץ על ממשלת ישראל במטרה להסגיר את ההאקר לרוסיה".

עוד הוסיף: "לא יעלה על הדעת כי נעמה תשמש פיון במשחק השח הבינלאומי, על פשע כמו של נעמה הפסיקה גם ברוסיה מדברת על גירוש וקנס במקרה החמור ביותר".