לי אלבז, אזרחית ישראלית בת 38, הורשעה השנה בהונאת ענק - בהיקף של כ-145 מיליון דולרים. היום (חמישי) נגזר עליה עונש ממושך של 22 שנות מאסר בכלא פדרלי: בית המשפט קבע כי אלבז הונתה עשרות אלפי משקיעים ברחבי העולם בין 2014 ל-2017.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השופט המחוזי תיאורוד צ'ואנג אמר לאלבז כי מעשיה פגעו באופן חמור במשקיעים: "הפעולות הללו עלו למשקיעים בחסכנותיהם, בבתיהם ואפילו בנישואיהם". עוד ביקר בחריפות את התנהלותה: "מדובר בפשע חמור מאוד עם נזק ניכר לקורבנות".

אלבז הורשע בשלושה סעיפים של מרמה וסעיף נוסף של קשירת קשר לביצוע הונאה: על כל סעיף הייתה יכולה לקבל 20 שנים בכלא. בזמן שהמתינה לגזר דינה, אלבז שוחררה בערבות והתגוררה אצל קרובי משפחתה בסן פרנסיסקו: לאחר גזר הדין, הועברה מיד למעצר.

הישראלית הייתה מנכ"לית של חברה שנקראה "יוקום תקשורת", שפועלת בישראל ומוכרת "אופציות בינאריות" - תחת השמות BinaryBook ו-BigOption. לפי התביעה בארה"ב, אלבז הכשירה בעצמה עובדים והנחתה אותם לשקר למשקיעים פוטנציאליים ולערוך מניפולציות לפני שרכשו אופציות כך שהאפשרויות שלהם להרוויח מאותן השקעות יהיו גדולות הרבה יותר מאשר סיכוייהם האמיתיים.

אלבז היא רק אחת מ-15 נאשמים בסך הכל בחקירה הסבוכה הזאת והייתה הראשונה להיעצר. 5 נאשמים הודו במיוחס להם והסכימו לשתף פעולה עם התביעה. בפברואר השנה הוגשו כתבי אישום נגד יתר הנאשמים, כולל נגד יוסף הרצוג, הבעלים של חברת "יוקום תקשורת".

עובדי "יוקום" העמידו פנים שהם מגיעים ממדינות אחרות, שיקרו בדבר כישוריהם המקצועיים ואפילו אימצו "שמות במה" כדי להסוות את זהותם. אלבז בעצמה השתמשה בכינוי "לנה גרין" כשדיברה עם משקיעים, כך לפי התביעה.