זוכה פרס הנובל לשלום יוכרז רשמית מחר (שישי) בצהריים באוסלו שבנורוובגיה, ואפשר רק לנחש מיהו בעל החזון  לשנת 2019. בינתיים, המועמדת המובילה על פי סוכנויות ההימורים היא גרטה טונברג בת ה-16, שהציתה את המחאה העולמית של צעירים בכל רחבי העולם נגד ההתחממות הגלובלית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טונברג השוודית היא הפעילה סביבתית שנחשפה לעולם באוגוסט 2018, כשהחליטה להתייצב מול הפרלמנט השוודי, בדרישה להתמודד עם משבר האקלים. אם גרטה תזכה - היא תהיה הזוכה הצעירה ביותר בפרס היוקרתי, צעירה בשנה אחת ממלאלה יוספזאי הפקיסטנית, לוחמת למען זכויות הנערות בפקיסטן שזכתה בפרס הנובל לשלום בשנת 2014 כשהייתה בת 17 בלבד.

מלאלה יוספאזי
מלאלה יוספזאי, זוכת פרס הנובל לשלום לשנת 2014 | צילום: Andrew Burton, GettyImages IL

סוכנות הימורים מובילה בלונדון, טוענת ליחס של 8/13 להימור על גרטה ו- 96% מהמהמרים, חושבים שהיא תהיה זו ששמה יעלה מחר. מלבד גרטה, ועדת הפרס בוחנת 301 מועמדים - מתוכם 223 אנשים ו-78 ארגונים. שמות המועמדים חסויים למשך 50 שנים, ונשמרים בסוד בין חברי הוועדה. על פי סוכנויות ההימורים גם ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד, שסיים את המלחמה של מדינתו עם אריתריאה, הוא הימור מוביל - השני אחרי גרטה.

נתניהו מקבל את פניו של רה
אביי אחמד, ראש ממשלת אתיופיה, עם נתניהו | צילום: החדשות 12

ועדת פרס הנובל לשלום אוהבת להעביר מסרים עם הפרס. סוכנויות הידיעות מכירות את הגישה הזו ולכן גם ראוני מתוקטיר, בן השבט מיערות האמזונס שנלחם בהרס היערות, ממוקם  שלישי ברשימת ההימורים המובילים.

78 ארגונים, ביניהם "עיתונאים ללא גבולות" שנלחמים על חופש העיתונות והארגון לזכויות אדם של האו"ם מוזכרים גם הם ברשימות, למרות שהם לא מושכים הימורים רבים. בשנה שעברה נדיה מוראד הייזידית מעיראק ששרדה את התופת של דאע"ש והרופא דניס מוקווייג' זכו בפרס הנובל "על מאמציהם לסיום אלימות מינית במהלך עימותים מזויינים".