בישראל ממשיכים להיערך לקראת מאבק בהתפשטות מחלת שפעת החזירים והעלייה בכמות החולים הקשים. כ-80 אלף מנות חיסון כבר הוזמנו לאור המחסור, אך נרשמים עיכובים בהגעתם לארץ בשל ביקוש גובר בכל העולם. האם מדובר בווירוס גלובלי שארגון הבריאות העולמי מתקשה להתמודד איתו? זה מה שקורה במדינות השונות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בארצות הברית מנסים להשתלט על ממדי המחלה, שהולכת ומתפשטת ואף גובה מחיר כואב. מספר הקורבנות של שפעת החזירים השנה בארצות הברית עומדת על 1,800 בני אדם, ביניהם 22 ילדים. המחלה פרצה והגיעה לשיאה מוקדם במהלך החורף גם בצד השני של האוקיינוס האטלנטי.

רק בשבוע האחרון של חודש דצמבר מתו בארצות הברית לפחות 300 בני אדם מתסמיני שפעת החזירים. הגורמים להתפשטותה, כך לפי בדיקות של רשויות הבריאות, קשורים גם להתפרצות של המחלה בדרום המדינה וכן בפוארטו ריקו. נופשים שהגיעו לאזורים אלו לחופשות חג המולד חזרו לעריהם עם הנגיף והביאו להפצתו.

התפרצות המחלה ברחבי ארצות הברית הייתה חמורה במיוחד בשנה. 39 מדינות ספגו עלייה בתחלואה, ביניהן ניו ג'רזי וקונטיקט. רשויות הבריאות בארצות הברית מעריכים כי לפחות 3.7 מיליון בני אדם חלו בשפעת ו-32 אלף בני אדם אף אושפזו בעקבותיה. בארצות הברית נשמעו קריאות רבות לאנשים להתחסן מפני המחלה. 

מספר המאושפזים במצב קשה עקב מחלת השפעת (עיבוד: 123rf, החדשות 12)
נתוני התחלואה בישראל | עיבוד: 123rf, החדשות 12

גם בבריטניה מתמודדים עם התפשטות המחלה, שכן חלה עלייה משמעותית בכמות האנשים שהגיעו לבתי החולים כדי לקבל טיפול. משרד הבריאות האנגלי הכריז כי יותר מאלף בני אדם חלו במחלה בחודש האחרון, רבים מהם במצב קשה.

שמונה בני אדם מתו כתוצאה מנגיף השפעת רק בשבוע הראשון של חודש דצמבר, כך הודיעו במשרד הבריאות. כ-30 בני אדם מתו החודש, שיא במספר הקורבנות של המחלה. לפי הנתונים הרשמיים, רק עד השבוע הראשון של דצמבר כ-470 בני אדם חלו בשפעת – ומאז המספרים רק עלו.

המזרח הרחוק, מזרח אירופה, הודו וירדן: צעדים נרחבים למנוע את התפשטות המחלה

גם באוסטרליה חוו בחורף האחרון עלייה במספר הממוצע של חולים בשפעת . התפשטות הנגיף החלה כבר בחודש אפריל, כחודשיים לפני העונה הסדירה, והמשיכה לגבות קורבנות עד לחודש אוקטובר האחרון. משרד הבריאות האוסטרלי הכריז כי בחורף האחרון נגיף שפעת החזירים גבה את חייהם של 662 בני אדם. עם זאת, אוסטרליה חוותה מספרים גבוהים יותר בחורף 2017.

עלייה בשיעור ההידבקות בשפעת החזירים אינה רק נחלת המערב. בפולין מתמודדים עם התפרצות המגפה סמוך לגבול עם גרמניה, לאחר גילוי מאוחר של להקת חזירים שנשאה את הנגיף ומתה כתוצאה ממנו. הרשויות במדינה נקטו באמצעים קיצוניים כדי למנוע את התפשטות המחלה: קילומטרים רבועים נסגרו לחלוטין וציידים נשלחו לחסל חזירי בר. מוקדם יותר השנה ציידים חיסלו מאות אלפי חזירים בר במזרח פולין כדי למנוע את התפשטות המחלה, שעברה ברובה משטחי אוקראינה.

תמונת מצב החיסונים בקופות החולים (עיבוד: 123rf, החדשות 12)
מצב מלאי החיסונים בקופות החולים | עיבוד: 123rf, החדשות 12

בהודו שפעת החזירים כבר הוגדרה כמגפה השנה: 244 בני אדם מתו כתוצאה מהמחלה מתחילת השנה, כך לפי הדוח האחרון של מחוז פון בלבד. לפי הערכות, כ-31 מיליון בני אדם נדבקו במחלה ונזקקו לטיפול רפואי. כ-45 אלף בני אדם אושפזו במצב חמור.  

לפי מומחים, נגיף השפעת צפוי לגבות קורבנות נוספים במדינה ככל שהחורף יתקדם ויתרחב לחלקים אחרים במדינה. הטמפרטורה הנמוכה והרוחות יובילו לעלייה והתרחבות השפעתה.

גם בשכנתנו ירדן מתמודדים עם התפשטות המחלה, כש-6 בני אדם מתו משפעת החזירים מאז תחילת החורף. לפי נתונים של משרד הבריאות הירדני, כ-226 בני אדם אובחנו בוודאות כחולים במחלה ובעלי צורך לקבל טיפול רפואי. רק בבירה רבת עמון נדבקו 81 בני אדם במחלה.

במזרח הרחוק סובלים מהשפעות המחלה באופן החמור ביותר. תנועת האנשים הרבה הביאה להתפשטות המחלה במדינה רבות. ההתפרצות הראשונה של המחלה קרתה בצפון סין בשנת 2018, ומאז הגיעה למוקדים רבים ברחבי סין. משם, תועדו התפרצויות חמורות של המחלה בלאוס ווייטנאם, מונגוליה, צפון ודרום קוריאה, הפיליפינים ואינדונזיה.