בעוד הלחימה בגבול סוריה נמשכת, הבית הלבן חשף הלילה (חמישי) מכתב ששלח הנשיא האמריקני דונלד טראמפ למקבילו הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן ב-9 באוקטובר, עוד לפני שהחל המבצע הצבאי של טורקיה בצפון סוריה. טראמפ הזהיר את ארדואן מפני הפלישה המתכוננת: "ההיסטוריה תזכור אותך לנצח כשטן". במקביל, הקונגרס האמריקני העביר הלילה ברוב מוחץ החלטה המגנה את הנסיגה האמריקנית מהאזור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בוא נעבוד על עסקה טובה", פתח טראמפ את מכתבו. הוא ניסה לשכנע את ארדואן לשנות את החלטתו לפלוש לסוריה, עליה סיפר לו בשיחת טלפון שנערכה בין השניים ב-6 באוקטובר. "אתה לא רוצה להיות אחראי לשחיטה של אלפי בני אדם, ואני לא רוצה להיות אחראי להשמדת הכלכלה הטורקית – אך אעשה זאת".

המכתב נשלח כדי לחדד כי ארה"ב לא נתנה לטורקיה "אור ירוק" לפלוש לסוריה. "ההיסטוריה תזכור אותך לטובה אם תעשה את זה בדרך הנכונה והאנושית", כתב טראמפ. "אך אם דברים טובים לא יקרו - היא תראה אותך לנצח כשטן. אל תהיה בחור קשוח. אל תהיה טיפש!".

המכתב ששלח טראמפ לארדואן לפני המבצע בסוריה (צילום: רויטרס)
המכתב ששלח טראמפ לארדואן | צילום: רויטרס

טראמפ הוסיף כי מפקד הכוחות הסוריים בהנהגת הכורדים, הגנרל מזלום קובני עבדי, רוצה לנהל עם ארדואן משא ומתן ואמר כי "הוא מוכן לעשות וויתורים שמעולם לא נעשו בעבר". הנשיא האמריקני הדגיש כי הוא עבד קשה בכדי לפתור מספר בעיות שהיו לארדואן, וביקש: "אל תאכזב את העולם".

הלילה נרשמו חילופי עלבונות קשים בין הנשיא טראמפ ליו"ר בית הנבחרים פלוסי, שנטשה אמש בזעם פגישה של טראמפ עם חברי קונגרס. הפגישה, שבה נכחו גם שרים בממשל טראמפ שהייתה אמורה לעסוק באסטרטגיה החדשה של הבית הלבן בסוריה, יצאה בשלב מסוים משליטה והסתיימה בירידה לפסים אישיים.

ננסי פלוסי (צילום: רויטרס, חדשות)
ננסי פלוסי: "טראמפ עבר התמוטטות" | צילום: רויטרס, חדשות

פלוסי אמרה כי טראמפ עבר התמוטטות לאחר שהצעת גינוי נגד החלטתו לסגת מצפון סוריה אושרה בתמיכה של עשרות רפובליקנים. לדבריה, הוא התפרץ בזעם מכיוון שלא צפה שכל כך הרבה רפובליקנים יצטרפו לדמוקרטים בהצבעה. 

על פי פלוסי, טראמפ היה נסער מההחלטה בקונגרס לגנות את הנסיגה מסוריה, כינה אותה מול הנוכחים "פוליטיקאית מליגה ג'" ורמז שהיא אוהדת את דאעש. פלוסי, מצדה, אמרה לטראמפ: "כל הדרכים איתך מובילות לפוטין". אחרי שיצאה מהפגישה אמרה פלוסי לכתבים בבית הלבן שטראמפ עבר "התמוטטות עצבים". טראמפ, בציוץ בטוויטר, טען דבר דומה לגבי פלוסי, והוסיף: "התפללו עבורה, היא אדם חולה מאוד!".

 354 הצביעו בעד גינוי ההחלטה, מול 60 מתנגדים בלבד. נסיגת הכוחות האמריקניים מצפון סוריה נתפסה בעיניי מחוקקים רבים כנטישה של הכורדים שלחמו לצד ארה"ב בכדי להביס את כוחות דעא"ש באזור.

כבר שבוע שמתנהל מבצע "מעיין השלום" בצפון סוריה בו טורקיה מפעילה כוח רב נגד הלוחמים הכורדים והצבא הסורי. טראמפ קרא לטורקים להפסיק את פעולותיהם בגבול, אך גם אומר שמה שקורה שם - הוא לא עניינה של ארה"ב.

הביקורת מבית על מדיניותו של טראמפ הביאה אותו להכריז כי יטיל סנקציות על טורקיה. עם זאת, ארדואן נחוש להמשיך במבצע ונדמה שהאיומים האמריקניים לא נלקחים ברצינות.

"בסוריה מדברים על האדמה שלהם, זו לא האדמה שלנו", אמר טראמפ בבית הלבן, והגדיר את מהלך הנסיגה שיזם "גאונות אסטרטגית". לדבריו, "אם טורקיה נכנסה לסוריה - זה בין טורקיה לסוריה, זה לא בין טורקיה וארה"ב כמו שהרבה אנשים טיפשים היו רוצים שתאמינו. סוריה אולי תקבל עזרה מרוסיה - אבל זה בסדר. זה הרבה חול, יש להם המון חול שם שהם יכולים לשחק בו".