בבית המשפט במוסקבה החל הבוקר (חמישי) דיון בערעור שהגישה נעמה יששכר, הישראלית הכלואה ברוסיה מאז חודש אפריל, לאחר שבתיקה נמצאו 9.5 גרם חשיש - ובעקבות כך הורשעה ונידונה לשבע וחצי שנות מאסר. יששכר בדיון: "לא ידעתי שחתמתי על מסמך הודאה". עורך דינה: "היא לא קנתה את הסם - ולא הייתה מודעת לקיומו בתיק שלה". עדכונים שוטפים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

נעמה דיברה אל השופטים לקראת סוף הדיון: "לא קניתי את הסמים, לא הבאתי אותם בתיק ולא הבאתי אותם לאף אחד. לא התובע, הבלש או עורך הדין הקודם לא הסבירו לי את הנושא כפי שמפורט בחוק. מעולם לא הייתי ברוסיה, לא נתקלתי בחקיקה הרוסית או השפה, לא ניתן היה לצפות ממני להבין מה קורה איתי כמו גם חומרת העניין. בעיקר כאשר במדינה שהגעתי ממנה והמדינה שהתכוונתי לחזור אליה העניין אינו בר ענישה". 

נעמה הוסיפה: "הכריחו אותי לחתום על מסמך ברוסית והוספתי בכתב יד שאני לא מבינה את השפה והשאלות ששאלו אותי. אני רוצה להדגיש, לא הייתה לי כוונה להעברת סם לרוסיה וגם פיזית לא יכולתי לעשות זאת כי לא עברתי את הגבול לשטח רוסיה. אני רוצה להבהיר שכשהודיתי באשמה - הודיתי שמצאו סם בתיק שלי, ולא יותר. לא הייתה לי שום כוונה להבריח דבר לשטח רוסיה, מה גם שלא עברתי את תחום המכס ולא ביקשתי את ציודי בשטח הרוסי. ההוכחה היא שנעצרתי באזור הקונקשן בזמן שניסיתי לעלות לטיסה שלי. הייתי תחת הרושם המוטעה שהמקרה שלי נמצא באזור האפור, אך לבסוף הפללתי את עצמי".

נעמה יששכר בערעור
נעמה יששכר בערעור | צילום: AP

נעמה יששכר בערעור
נעמה יששכר בערעור | צילום: AP

נעמה סיכמה: "אחרי שדיברתי עם עורכי הדין אני מבינה שאין שטח אפור, רק שחור ולבן וכל ההוכחות מראות שאני חפה מפשע בשני הפשעים שהורשעתי בהם".

אמה ואחותה של נעמה יששכר בערעור
אחותה ואמה של נעמה, היום | צילום: AP

הדיון נערך בנוכחותה של הישראלית, ובהרכב של שלושה שופטים - שתיים מהן נשים - ובזמן שנעמה נמצאת בתוך תא זכוכית שנפרד מהאולם.

נעמה יששכר בערעור
נעמה יששכר בבית המשפט ברוסיה | צילום: החדשות 12

במסגרת הדיון בערעור בבית המשפט, טענו עורכי דינה כי מסמכי ההודאה באשמה אינם קבילים מכיוון שנעמה לא הבינה על מה היא חותמת. לטענתם, נמצא תרגום בעייתי במסמכי ההודאה ושימוש לא נכון במונחים משפטיים של מנסחי המסמך שעליו נעמה חתמה. 

בנוסף, פרקליטיה טענו בפני השופטות כי העונש שניתן לנעמה אינו סביר: "ברוסיה גם על רצח לא מקבלים כזה עונש. בנוסף, ההגנה טענת בדיון בערעור כי החוקר שחקר את נעמה לא היה מוסמך לכך כי הוא לא חוקר עבירות סמים אלא חוקר תעופה.

נעמה יששכר בערעור
צילום: החדשות 12

הדיון נפתח בהקראת ההרשעה הקודמת על ידי השופטת. פרקליטה של נעמה הגיש שלוש עתירות משנה שבהן הוא מבקש לעסוק בדיון, ושלשיטתו מצביעות על היעדר ראיות לפשע. הטענה הכללית היא שמאחר שנעמה הגיעה לרוסיה בקונקשן ולא התכוונה להישאר במדינה - נשללת טענת הברחת הסמים: "התביעה לא הוכיחה ולא נתנה הסבר ממשי איך נעמה הבריחה את הסם". בתוך כך, גורמים בבית המשפט מעריכים: "השופטים מתכוננים למסור החלטה בסוף הדיון".

אמה ואחותה של נעמה יששכר
אמה ואחותה של נעמה יששכר בבית המשפט במוסקבה | צילום: החדשות 12

עורכי דינה טוענים כי היו ליקויים באיסוף הראיות נגד נעמה: "החיפוש נעשה שלא כדין תוך הפרות בוטות. המסמכים עליהם חתמה הם בניגוד לסדר הדין הפלילי הרוסי ולכן מבקשים למחוק את כל הראיות שנאספו בתיק". 

אמה של נעמה, יפה יששכר, שיתפה הבוקר את תחושותיה לקראת הדיון: "היה לילה לא קל אבל אני עדיין אופטימית ומאמינה שנעמה תשתחרר היום. אנחנו מאמינים שנעמה תשוחרר לא בשבוע הבא, לא בעוד חודש - אלא היום בתום הדיון". יששכר הוסיפה: "אני מקווה שהשופטים יראו את הצדק ויוציאו אותו לאור. נחגוג את חנוכה יחד ונדליק נר ראשון בארץ - זה יקרה".

יפה יששכר
יפה יששכר: "מקווה שהצדק ייצא לאור" | צילום: החדשות 12

במקביל, התייחס הבוקר שר החוץ ישראל כ"ץ לשחרורה האפשרי של יששכר. "מקווה שזה יתאפשר לפני הגעת פוטין לישראל", אמר בריאיון לכאן רשת ב'. "נתניהו אמר את הדברים ומיד הבהיר את דבריו שהוא לא נותן הוראות לפוטין".

 

גורמים רשמיים בישראל לא תולים תקוות שהסאגה הזאת תגיע לסיומה בערעור. לדבריהם, אפיק השחרור של נעמה הוא לא משפטי כלל, אלא דיפלומטי – באמצעות הליך חנינה רשמי מול הנשיא פוטין.

הדיון בבית המשפט ברוסיה מתרחש על רקע מתיחות בין ירושלים למוסקבה, כאשר אתמול עוכבו כ-40 נוסעים ישראלים לתשאול קפדני בנמל התעופה בעיר. בשגרירות רוסיה טענו כי הדבר אירע על רקע המדיניות ההגירה שמנהלת ישראל אל מול תיירים רוסים שמגיעים אליה.

כרמל ליבמן השתתף בהכנת הכתבה.