גל שרפות חסר תקדים הכה באוסטרליה בסוף השבוע האחרון, והלילה (בין שישי לשבת) דיווחו הרשויות במדינה על שלושה הרוגים, עשרות פצועים וכן מספר נעדרים כתוצאה מהמצב החמור. יותר מ-80 דלקות משתוללות במדינה ניו סאות' ויילס שבדרום-מזרח היבשת כתוצאה מהבצורת הקשה והטמפרטורות הגבוהות, ובשירותי הכיבוי מזהירים: "הגרוע ביותר לפנינו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מתוך כלל השרפות ברחבי המדינה, 17 הוגדרו ברמת האזהרה הגבוהה ביותר. כ-1,500 לוחמי אש, יותר מ-300 משאיות כיבוי וכ-70 מטוסים נשלחו למוקדים השונים. בטוויטר של שירותי הכיבוי המקומיים יצאה אזהרה לתושבים: "אם אתם נמצאים ליד שרפה ברמת חירום - תנקטו פעולה מיידית כדי לשמור על חייכם".

כלי התקשורת במדינה דיווחו כי כוחות החילוץ לא הצליחו להגיע לאנשים שנלכדו בבתיהם מעוצמת הלהבות. עד כה דווח על 3 הרוגים כתוצאה מהשרפות, עשרות פצועים, 7 נעדרים ויותר מ-100 בתים שנהרסו. לפחות חמישה בתי ספר נסגרו בעקבות המצב וכבישים ראשיים רבים נחסמו לתנועה.

שרפות ענק באוסטרליה
1,200 לוחמי אש ו-70 מטוסי כיבוי בניסיון להשתלט על השרפות | צילום: sky news

הרשויות הורו לאלפי תושבים המתגוררים בחוף סאנשיין והסביבה להתפנות מבתיהם בעקבות המצב המסוכן. לאזרחים אחרים באזורים שהשרפות התפשטו לכיוונם נאמר כי מאוחר מדי בכדי לפנות את הבתים – ונמסר להם: "תפסו מחסה מיד".

יותר ממחצית הקואלות שנמצאות בשמורה בעיירת החוף פורט מקווארי לא שרדו את השרפות, כ-350 מתוך 600 לא נשארו בחיים. בבית החולים לבעלי החיים בעיירה, בו מטפלים בקואלות הפצועות, מאמינים שיידרשו לפחות 10 ימים בכדי להעריך את הנזק המלא לאוכלוסיית הקואלות כולה, ומומחים טוענים כי מין זה עלול להיכחד באמצע המאה בעקבות שרפות ושינויי האקלים.

שרפות ענק באוסטרליה
"הסכנה היא אמיתית והגרוע ביותר עוד לפנינו" | צילום: SKY NEWS

את אוסטרליה פקדה בתקופה האחרונה בצורת מהקשות שידעה. היובש הרב גרם לדלקות להתפשט במהירות, מה שמקשה על כוחות הכיבוי להשתלט על האש בעשרות המוקדים השונים. "מעולם לא היה לנו מספר כה רב של שרפות במקביל", אמר נציב שירותי הכיבוי בניו סאות' ויילס, שיין פיצסינומס.

הוא הסביר כי הטמפרטורות הגבוהות מהרגיל לעונה והמחסור בגשמים יימשכו גם בחודשים הקרובים וכי המצב לא עומד להשתפר. "חוסר הלחות בצמחייה הופך אותה לרגישה לבערה. האש מתפשטת במהירות והיא אגרסיבית מאוד", אמר פיצסינומס. "הסכנה היא אמיתית והגרוע ביותר עוד לפנינו – אנחנו עדיין לא בקיץ".