קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ביקרה אתמול (שישי) לראשונה במחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ-בירקנאו והביעה תחושה של "בושה עמוקה". מרקל אמרה כי ביקורה מגיע על רקע עליית האנטישמיות והימין הקיצוני, ונשבעה כי גרמניה לא תסבול זאת עוד. הקנצלרית הוסיפה כי מדינתה מחויבת לזכור את הפשעים שבוצעו נגד יהודים, פולנים, צוענים, הומוסקסואלים ואחרים: "שום דבר לא יחזיר את הנרצחים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במחנה אושוויץ-בירקנאו נרצחו יותר ממיליון בני אדם במהלך מלחמת העולם השנייה, תחת משטרו של אדולף היטלר והמפלגה הנאצית. מרקל נפגשה עם אסירים לשעבר במחנה, והביעה בפניהם תחושת "בושה עמוקה לנוכח הפשעים הברבריים שביצעו הגרמנים".

הקנצלרית אמרה כי "הפשעים חסרי התקדים שנעשו כאן יישארו חלק מההיסטוריה הגרמנית, ויש לספר אותה שוב ושוב", והוסיפה כי האחריות הזו היא מרכיב מרכזי בזהות הלאומית של גרמניה כיום.

אנגלה מרקל בביקורה באושוויץ
הקנצלרית באתר: "שום דבר לא יחזיר את הנרצחים" | צילום: AP

בליווי ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, צעדה מרקל תחת השלט הידוע בו נכתב "העבודה משחררת", והרכינו ראשיהם בפני זרי פרחים בצבעים של דגלי המדינות. השהייה באתר נמשכה מספר שעות, בהן השניים ביקרו במעבדת השימור והניחו נעלי עור ישנות על שולחן, והדליקו נרות לזכר ההמונים שנרצחו בתאי הגזים.

עם ביקורה, תרמה מרקל 60 מיליון אירו לקרן אושוויץ למען שימור שרידי האתר, בהם צריפים, מגדלי שמירה הפריטים אישיים כמו הנעליים והמזוודות של הנספים.  חפצים אלה, שהפכו לסמלים הבולטים ביותר בעולם של הרוע האנושי, דורשים מאמץ גדול לשימור בשל התיירות ההמונית והזמן החולף.

אנגלה מרקל בביקורה באושוויץ
מרקל צועדת תחת השלט "העבודה משחררת" | צילום: AP

סכום זה מתווסף ל-60 מיליון האירו שתרמה גרמניה לפני כעשור, כשהוקמה קרן אושוויץ. זה מביא את התרומה הגרמנית הכוללת ל-120 אירו, מה שהופך אותה למדינה הנדיבה ביותר מבין 38 התורמות.