במשרד החוץ האמריקני חשפו היום (שבת) כי למרות הצהרותיו של רה"מ בנימין נתניהו על כוונתו לספח את בקעת הירדן לישראל ולרתום את ארה"ב להכרה במהלך, אף תכנית לא הוצגה בפניהם. לפני המראתו של נתניהו לפגישה עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בליסבון אמר כי אחת ממשימותיו המרכזיות היא לקבל את ברכתה של ארה"ב לסיפוח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בתדרוך לכתבים, אמר עוזרו של פומפאו בתשובה לשאלות על כוונות הסיפוח של ישראל: "שוחחתי עם מזכיר המדינה, ומדבריו עולה כי בפגישתו עם נתניהו לא הוצגה שום תכנית – שלמה או חלקית – לסיפוח חלק כל שהוא מהגדה המערבית". עוד ציין כי עמדתה של ארה"ב בנושא היא מזה זמן רב שהפתרון בנוגע לשטח צריך להיות מוסכם על שני הצדדים, הפלסטיני והישראלי.

שדמות מחולה בבקעת הירדן
מחולה, בקעת הירדן | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בשבוע שעבר נפגשו נתניהו ופומפאו בבירת פורטוגל, ליסבון. לפני המראתו אמר נתניהו: "אני יוצא לפגישה עם מזכיר המדינה האמריקני, אחרי ששוחחתי השבוע עם הנשיא טראמפ. המשימות המרכזיות: הגברת הלחץ על אירן, ברית הגנה ישראל-ארה״ב, והכרה אמריקנית עתידית על החלת הריבונות הישראלית בבקעת הירדן".

על רקע כוונת נתניהו לספח את בקעת הירדן, הזהירו בכירים במערכת הביטחון כי המהלך עלול לסכן את חוזה השלום בין ישראל וירדן. לטענתם, הצעד עלול להצית גל מחאות בשורות הפלסטינים, והמלך עבדאללה לא יוכל להסתפק בצעדי מחאה וגינויים או בהחזרת השגריר הירדני מתל אביב.

נתניהו הכריז לראשונה על כוונתו לספח את הבקעה במסיבת עיתונאים שערך כשבוע לפני הבחירות האחרונות. "אני מודיע על כוונתי להחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח", הצהיר אז נתניהו. "התכנית של טראמפ תוצג ממש אחרי הבחירות. הזדמנות היסטורית - שעת כושר חד פעמית להחיל את הריבונות הישראלית על יישובינו ביהודה ושומרון".