הניו יורק טיימס דיווח אתמול (ראשון) שבחודש ספטמבר האחרון ארצות הברית גירשה משטחה שני דיפלומטים סיניים – שעל פי החשד ריגלו עבור בייג'ינג. שני הדיפלומטים ונשותיהם נתפסו לאחר שניסו להיכנס לבסיס אמריקני סודי ונעצרו רק לאחר מרדף דרמטי כשמשאית כיבוי חוסמת את דרכם ומונעת מהם להתקדם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

התקרית החריגה שלא הייתה כמותה מאז 1987, עברה בשקט יחסי כשגם דיפלומטים מוושינגטון וגם מקביליהם הסינים בחרו שלא לפרסם את עצם קיומה. עם זאת, מומחים בארצות הברית טוענים שמדובר בהסלמה נוספת ביחסית המתוחים בין שתי המעצמות.

על פי הפרסום, לפחות אחד מהסינים שגורשו מהמדינה היה קצין מודיעיני שפעל תחת מסווה של קצין דיפלומטי. המרגלים נתפסו כשהם מנסים להיכנס לבסיס רגיש במדינת וירג'יניה בו בין היתר מוצבות ומתאמנות יחידות מיוחדות.

עוד נטען בכתבה כי השניים ונשותיהם ניסו להיכנס לבסיס כשאחד השומרים הבחין שאין להם את האישור המתאים וביקש מהם להסתובב ולהתרחק משער הכניסה. בשלב זה הם החלו בנסיעה ונכנסו לבסיס, עד שנעצרו לבסוף כשמשאית חסמה את דרכם.

בהמשך השניים טענו שלא הבינו את הוראות השומר שדיבר באנגלית וניסו להסביר שאיבדו את דרכם. הגרסה זכתה לספקנות של הנוכחים במקום שערבו את יחידות האבטחה הרלוונטיות של הבסיס.

ההערכה בקרב גורמי המודיעין והביטחון בארצות הברית היא שהשניים בדקו את ערנות השומרים ואת מערכת האבטחה במקום. עוד העריכו כי במידה והם היו מצליחים להיכנס לבסיס ללא הפרעה, הסינים היו שולחים קצין מודיעין בכיר יותר שינסה להיכנס למקום ולהשיג מידע בעל ערך מודיעיני.