רק בת שנה: התינוקת זוהר ציזנר מרעננה נפטרה במהלך טיסה מתאילנד. נסיבות מותה עדיין לא ברורות ונמצאות בבדיקה, והאסון קרה בזמן שהמשפחה הייתה בדרך חזרה לארץ לאחר כמעט חודש של חופשה משפחתית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

זוהר הייתה תינוקת מיוחדת מאוד: בקיץ האחרון היא אובחנה עם עיכוב התפתחותי בעקבות מוטציה גנטית נדירה שמפריעה לה לפרק חלבונים, ובסיומו של החופש הגדול התחילה ללכת למעון יום שיקומי מיוחד. אבל משפחת ציזנר, כך נראה, אף פעם לא התכוונה לוותר - לא על זוהר ולא על החיוך שלה.

"ימים אחרונים של החופש הגדול, ויש לזה משמעות גדולה עבורי ועבורך", כתבה עדי, אמה של זוהר רק לפני כחודש וחצי בפוסט מרגש שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה. "את מתחילה ביום ראשון את איזי שפירא – מעון יום שיקומי. זה מקום מקסים והצוות שם הוא מקסים ואוהב ומסור. זה אומר שאת ואני נפרדות בפעם הראשונה אחרי 11 חודשים רצופים שבהם היינו בלתי נפרדות ובלתי מנוצחות. ורק המחשבה על זה גורמת לי לגעגוע עמוק וכאב עמום בלב".

"הריח שלך, החיוכים שלך (שכל אחד כזה ממיס לי את הלב ונותן לי תחושה של ניצחון קטן), ההתכרבלות שלך איתי על הספה, איך שאת נרדמת עליי כמו גורה מתוקה, השיפור המתמיד שלך בכל הרמות ומה שאת מביאה איתך לחיים שלנו. את יפייפיה, מצחיקה, ומפזרת סביבך כל כך הרבה אושר ושמחה. אתמול היה לנו מפגש ראשון עם הגננת שלך באיזי שפירא והיא מתוקה והתאהבה בך ממבט ראשון ואני בטוחה שיהיה לך שם טוב ואת תתקדמי מאוד".

זוהר ציזנר, נפטרה בטיסה מתאילנד (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של דוד ציזנר)
"יפייפיה, מצחיקה ומפזרת אושר ושמחה" | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של דוד ציזנר

"לפני יותר מחודש עשינו בדיקה גנטית חשובה מאוד, את אבא ואני ושלחנו את הדמים שלנו לפענוח גנטי בארה"ב כדי להבין יותר טוב מה יש לך", המשיכה וסיפרה עדי במהלך הפוסט. "קיבלנו את התוצאות לפני כמעט שבועיים - יש לך מוטציה גנטית שמפריעה לגן שמפרק חלבונים ולכן העיכוב ההתפחותי (זה ממש על רגל אחת). כרגע ממה שאנחנו יודעים רשומים 5 מקרים כמוך בעולם, ואין בכלל מחקרים בתחום הזה וזאת תסמונת מאוד נדירה".

"אבל אני בוחרת להסתכל על חצי הכוס המלאה בסיפור הזה, בעיקר לאור ההתקדמות היפה שלך בחודשים האחרונים, ולהאמין שזה מצוין שאין שום מידע על מה שיש לך", כתבה עדי. "למה? כי את זאת שתכתבי בעצמך את המחקר שלך, ואת זו שתחליטי כמה אפשר להשיג ולאן ניתן להגיע עם התמדה ונחישות כמו אלו שמאפיינים אותך כבר עכשיו בתחילת הדרך".

"וכן, אני אקרא עוד כל מיני דברים ואברר לעומק, ואפגש עם מומחים מהתחום ואצור קשר עם ההורים הנוספים בעולם שכן ידוע שיש לילדים שלהם את התסמונת הזאת – שמרוב שהיא נדירה אפילו אין לה שם. אבל – אני גם זוכרת כל הזמן להיות כאן ועכשיו איתך ולהמשיך בטיפולים שעושים לך טוב ולראות אותך כבעלת יכולת רגילה לחלוטין, אלא שפשוט צריכה יותר עזרה בתחום הזה".

זוהר ציזנר, נפטרה בטיסה מתאילנד (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של דוד ציזנר)
"את זאת שתכתבי את המחקר שלך" | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של דוד ציזנר

"כולנו חווים קשיים בחיים. השבוע הייתי באימון טכניקה במים... וזה לא נגמר ולא נגמר, ועוד תירגול, ועוד נפילה למים, ואת היית אצלי בראש כל הזמן. יש אנשים שנולדים עם כל מיני יכולות וכישרונות ויש אנשים שרוצים לרכוש לעצמם יכולות חדשות – וזה לא בא בקלות וצריך לעבוד על זה. וזו המשמעות של אימון ושל חזרתיות. ובדיוק כמו שאת מתאמנת בלהרגיש את הגוף שלך, להכיר אותו ואת הגבולות שלו, ועדיין לא יודעת לעשות את זה לבד אלא רק עם עזרה ותיווך – גם אני לא יודעת עדיין לעשות דברים שהמוח שלי לא מתורגל בהם ואני צריכה שעות רבות של אימונים ושל חזרות ועוד הרבה נפילות למים. זה חלק מהחיים שלנו", סיכמה עדי את דבריה בפוסט. 

זוהר בת השנה מתה במהלך טיסה מתאילנד למוסקבה. לאחר שחשה ברע, הטייס ביצע נחיתת חירום לעיר קזאן שם המתינו צוותים רפואיים - אולם מאמצי ההחייאה כשלו ומותה של התינוקת נקבע במקום.

ממשרד החוץ נמסר כי האירוע מוכר ומטופל בידי שגרירות ישראל במוסקבה. לפי משרד החוץ, השגרירות ביחד עם הג'וינט גייסה את הקהילה היהודית בעיר כדי לסייע למשפחה. 

מחברת התעופה Aeroflot נמסר כי "במהלך טיסה מפוקט למוסקבה, נוסעת שנולדה בשנת 2018 חשה ברע. הטייס החליט לבצע נחיתת חירום בקזאן כדי לאפשר טיפול רפואי מהיר, אולם חרף מאמצי ההחייאה של הצוותים שהגיעו למטוס, התינוקת למרבה הצער מתה".