במשך תקופה ארוכה התנהל משפטה של הצעירה הישראלית נעמה יששכר ברוסיה הרחק מעין הציבור. הדיווחים על אפשרות לחילופי אסירים והעונש הכבד שנגזר על נעמה שנתפסה עם 9.6 גרם של סמים – 7.5 שנות מאסר – הובילו להגברת המאמצים לשחרור. במקביל לבקשות החנינה הרשמיות של נתניהו וריבלין, חבריה ומשפחתה של נעמה נערכים להחרפת המאבק הציבורי: בשבת תיערך הפגנה מול שגרירות רוסיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר התייעצות עם המשפחה הוחלט על מחאה מול שגרירות רוסיה במוצאי שבת. "אנחנו הולכים להחזיר את נעמה ביחד - ביום שבת הקרוב אנחנו מגיעים, כולנו, אל שגרירות רוסיה כדי לדרוש את שחרורה", נכתב בהזמנה לאירוע בפייסבוק, "נבהיר להם שם - נעמה היא לא כלי במשחק הפוליטי שלכם! שחררו אותה!".

 את נעמה יששכר דור צור מכיר כבר כ-12 שנים מאז שחיו שניהם בארה"ב והיו פעילים באותה תנועת נוער. כשהחל השיח על חזרה לארץ וגיוס לצבא, נוצר החיבור החזק ביניהם שלא נותק מאז. הם נפגשו לא פעם גם במהלך השירות הצבאי וגם אחר כך. כשצור כינס בארץ בתחילת השנה את החברים לספר להם שהוא מתחתן ביוני, נעמה שנסעה לסדנה ללימודי יוגה בהודו הודיעה לו שלא תוכל להגיע. הוא היה עסוק בארגון החתונה ולא ידע שזה יהיה הקשר האחרון איתה עד לרגע שבו השמועה החלה לרוץ בין החברים הקרובים והמכרים המשותפים.

ירדן זיו ונעמה יששכר
ירדן זיו ונעמה

"כל ההתנהלות הייתה מאוד חשודה, לא ידעו איפה היא"

"המשפחה והחברים הקרובים שמרו על זה קרוב לחזה הרבה זמן, ארבעה חודשים עד שיצאנו עם זה לתקשורת", מספר צור. "המחשבות הראשונות היו שזו הזייה, לא רציתי להאמין. לילדי השליחים יש בדרך כלל קשרים עם בכירים כאלו ואחרים וניסינו להבין מה קורה עם נעמה כי הכול באמת נעשה בסודיות מוחלטת. הרבה תשובות שהמשפחה ואנחנו ביקשנו, לא קיבלנו שום דבר. הדיונים נדחו כל פעם".

צור הוסיף: "הייתה תקופה באמצע שנותק הקשר ולא ידענו איפה היא ואפילו העלנו פוסט של ניתוק קשר, כל ההתנהלות הייתה מאוד חשודה. זה היה תלוש מהמציאות - עצורה עם מספר שהמשפחה שלה לא יודעת איפה נמצאת".

כשהמשפחה החליטה לצאת לתקשורת עם סיפורה של יששכר לקראת תחילת המשפט, צור הציע את עזרתו בתחום הדיגיטל ופתח את קבוצות הפעולה ברשתות השונות. כיום פועלות מספר קבוצות וואטסאפ, טלגרם ופייסבוק שמונות יחדיו עשרות אלפי חברים. צור מנהל גם את מבצע העברת המכתבים ליששכר. צור מציין כי התקשורת איתה מינימלית וכי איש מלבד משפחתה לא שוחח איתה מאז נעצרה.

דור צור נעמה יששכר וחבריהם לפני 10 שנים
דור צור, נעמה וחברים לפני כעשור

ההודעה האחרונה לנעמה: "היא לא ענתה"

"בהתחלה חשבנו שזה תכף מסתיים והבנו שהמשפחה גם לא תרצה שנגיע, היינו באמת אופטימיים", מתאר צור. "שבועיים לפני כן הייתה צעירה אמריקאית שנתפסה בתוך רוסיה ועם כמות גדולה יותר וזה הסתיים בקנס וגירוש. מאז זה רק התמשך ואנחנו רצינו להגיע, אבל אנחנו הבנו שגם אם נגיע לא יתנו לנו לבקר אותה. הבנו שהמאבק הזה גדול על משפחה ישראלית אחת ובטח על כולנו, הבנו שאנחנו צריכים אתכם ואת הציבור".

"ההודעה האחרונה ששלחתי לנעמה הייתה שבת שלום, היא לא ענתה", מספרת ירדן זיו, ששירתה יחד עם יששכר בצבא ונרתמה גם כן למאמץ לשחררה על אף שבימים אלו היא נערכת לשנת הלימודים הבאה במכללת תל חי. "אחרי חודשיים אנחנו החברות מהצבא כבר דאגנו יותר מדי, התקשרנו ליפה לנסות להבין מה קורה עם נעמה. בהתחלה היא חששה, ממש איימו עליה שם שזה יסתבך אם תספר, אבל בסופו של דבר היא סיפרה לנו. נעמה תמיד הייתה חברת אמת מדהימה והיה לכולנו ברור שאם אנחנו היינו באותו מצב היא הייתה עושה הכול לשחרר אותנו".

החמ"ל בפעולה כשנעמה נעלמה בתחילת ספטמבר
ההתכתבויות כשנעמה נעלמה

חברי הילדות של נעמה, חברותיה מהצבא וחברים ממעגלים נוספים החלו לאט לאט להכיר אלו את אלו סביב להודעה הקשה והמפחידה. הם הקימו יחד מעין חמ"ל דיגיטלי, אומנם אין חדר ואין צלצולי טלפון אבל יש קבוצת וואטסאפ תוססת ממנה מנהלים חבריה של נעמה את המאבק. בקבוצה הם מתעדכנים בכל צעד שלה, ומעלים רעיונות כיצד לסייע.

"אנחנו בקשר רציף עם יפה והמשפחה, כל הודעה שאנחנו מוציאים ברשתות יוצאת על דעתם בלבד", מתאר צור. "אנחנו מעלים רעיונות ומאשרים איתם, או שהם מבקשים ממנו ללחוץ בנקודה מסוימת, אבל אנחנו מקפידים תמיד לא לסכל את המאמצים הסמויים והגלויים של המשפחה". "הסיירת להחזרת נעמה", כפי שהם קוראים לעשרות אלפי החברים ברשתות השונות כבר קטפה כמה הצלחות, היא הציפה את ראשי המפלגות בפניות שדחקו אותם להביע עמדה ברורה והעלתה את המודעות והשיח הציבורי ברשת.

צליל אלוש, המנהלת את סיירת המאבק ברשתות יחד עם דוד צור, כינתה את נעמה "שבויה פוליטית" וציינה כי לדעתה "היא אסירה של מלחמה קרה בין שני שליטים". לדבריה, "למדינת ישראל יש את האחריות המלאה להוציא אותה מהסיוט הזה". 

ירדן זיו ונעמה יששכר
"בהתחלה היינו אופטימיים". ירדן ונעמההצעד הבא מבחינתם הוא צעדה והפגנת מחאה גדולה, אולם הם מחכים לפי שעה לאישור המשפחה ולמיצוי המהלכים שהמשפחה מנסה להוביל בערוצים הרשמיים. החברים מתארים כי לא התלבטו לרגע אם להירתם ולהתפנות לגייס כמה שיותר תומכים למאבק, כעת כבר ברור שהם מצליחים להפעיל לחץ לפחות בישראל, אך האם הוא יספיק לשחרר את יששכר?