על רקע ההפגנות באירן ועליית מחירי הדלק במדינה, נשיא אירן חסן רוחאני נאם הבוקר (ראשון) בפתיחת מושב הפרלמנט והצהיר שמדינתו פועלת להשתחרר מהתלות הכלכלית בייצוא הנפט - ובכך להתנגד לסנקציות האמריקניות. התקציב, אותו כינה רוחאני "תקציב ההתנגדות", יתבסס על הלוואה רוסית של לא פחות מחמישה מיליארד דולר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"התקציב שבנינו השנה מבוסס על התנהלות תחת לחץ וסנקציות", אמר רוחאני בנאומו. "בשנה הבאה, כמו בזו שחלפה, התקציב הוא תקציב של התנגדות ובלימת השפעתן של הסנקציות. בתקציב הזה אנו בעצם אומרים לעולם שלמרות הסנקציות, אנו ממשיכים לנהל את המדינה".

רוחאני הסביר שהתקציב יתבסס על ההלוואה שעליה סיכם עם הממשל הרוסי, וטען כי ישראל וארצות הברית יישארו "חסרות אונים" נוכח הניסיונות שלהן להחליש את אירן בעזרת הסנקציות. על פי רוחאני התקציב לשנה הפיסקאלית הקרובה יגדל לכ-40 מיליארד דולר, גבוה ב20% מזה של השנה הנוכחית. יחד עם הגידול בתקציב הכריז הנשיא האירני גם על העלאת משכורות לעובדי הציבור במדינה, והבטיח שתקציב הסקטור הציבורי יעלה ב-15%.

הנאום על התקציב מגיע על רקע ההפגנות שפרצו בנובמבר האחרון בשל יוקר המחיה באירן ובמיוחד – העלייה במחירי הדלק. אירן לא מפרסמת נתונים בנוגע למחאות אך על פי דיווחים זרים, בהפגנות נהרגו מאות אנשים מידי כוחות הביטחון האירנים. הנשיא האמריקני דונלד טראמפ החזיר את הסנקציות הכלכליות על אירן במאי 2018 , אחרי שהכריז שהוא פורש מהסכם הגרעין שנחתם ב-2015.