בית המשפט במחוז פמגוסטה שבקפריסין פסק היום (שני) כי הצעירה הבריטית בת ה-19 בדתה את האונס הקבוצתי על ידי 12 ישראלים בחדר 723 במלון בעיירת הנופש בקיץ האחרון. הצעירה הואשמה בהונאה ובמסירת תלונת שווא, זאת לאחר שגרסתה לאירועים התבררה כשקר. העונש האפשרי על עבירות אלה הוא שנת מאסר בפועל וקנס של אלף אירו. גזר דינה יימסר בסוף חודש ינואר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פרקליטי הצעירה שנמצאת במעצר בקפריסין מאז הקיץ, הודיעו שיערערו לבית המשפט העליון במדינה - ואיימו: אם הערעור יידחה - נגיע עד בית הדין לזכויות אדם של האיחוד האירופי. אמה של הצעירה התייחסה להחלטת בית המשפט ואמרה: "הזכויות הבסיסיות של בתי הופרו, אני מזועזעת מכך שלא השגרירות ולא ממשלת בריטניה נקטו בכל פעולה שהיא על מנת לשמור על זכויותיה".

התיירת הבריטית שהתלוננה נגד הישראלים בקפריסין
התיירת הבריטית מחוץ לבית המשפט, הבוקר | צילום: Sky News

את התלונה הראשונה למשטרה המקומית היא הגישה ב-17 ביולי, וכבר באותו הלילה נעצרו 7 מהישראלים שנחשדו במעורבות בפרשה למשך עשרה ימים, עד שהודתה בפני חוקר המשטרה כי שיקרה בעדותה והם שוחררו. לאורך כל משפטה, המשיכה לטעון בת ה-19 כי היא חפה ומפשע וכי החוקרים הכתיבו לה את ההודאה, שנכתבה לטענתה באנגלית לא תקנית.

החדר שנטען שבו בוצע האונס, איה נאפה
חדר 723 בבית המלון שבו טענה הבריטית שעברה את האונס הקבוצתי | צילום: החדשות

בת ה-19 עצמה תיארה בבית המשפט כיצד נלקחה לתחנת המשטרה, ושם נחקרה במשך 8 שעות על ידי קצינים שלדבריה "פנו נגדה". "הם הפכו תוקפניים", סיפרה. "קצין החוקרים אמר שיש לו את כל הסרטונים מהלילה ההוא וטען כי הם מוכיחים שיחסי המין קוימו בהסכמה".

לטענתה, היא סירבה בהתחלה לחתום על ההודאה, אך בסופו של דבר עשתה זאת לאחר שמונה שעות של חקירה: "ממש פחדתי. לא חשבתי שאעזוב את תחנת המשטרה בלי לחתום על ההצהרה הזו". כשנשאלה על ידי עורך דינה אם נאנסה - השיבה: "כן".

הצעירה הבריטית שהתלוננה על אונס בקפריסין
הצעירה הבריטית שהתלוננה על אונס בקפריסין בפתח משפטה | צילום: AP

לפני כשבוע אימה של הצעירה, שמלווה אותה במשפט, סיפרה כי בתה סובלת מהפרעה פוסט-טראומטית ולפי אבחון פסיכולוגי שעברה מצבה "החמיר מאוד" מאז האירוע. "השהייה בכלא וחוסר הוודאות המתמשך הביאו לכך שהיא לא קיבלה את הטיפול הרפואי הראוי", אמרה. "היא רואה דברים, שומעת דברים ומאוד לחוצה".

עו"ד ניר יסלוביץ שייצג את הנערים מסר בתגובה: "תלונת שווא מהסוג שבדתה הצעירה הבריטית מהווים פגיעה קשה וחמורה בכל אישה שתלונתה מוצדקת. כמי שמכיר היטב את מערכת המשפט בקפריסין אני סמוך ובטוח כי הענישה שתושת עליה תהווה מסר מרתיע במיוחד בשים לב לכך שהנאשמת מסרבת לקבל אחריות למעשה הנפשע שבוצע על ידה עד לעצם היום הזה. מיותר לציין, כי כעת שהרשעתה מוחלטת וחד משמעית יחלו צעדים אזרחיים ודרישת פיצוי על הנזקים האדירים שנגרמו למרשיי".