על רקע המשבר הדיפלומטי בין רוסיה לישראל, שבו היו מעורבים עשרות ישראלים שעוכבו בנמל התעופה במוסקבה, טען היום (רביעי) גורם בכיר במשרד החוץ בשיחה עם חדשות 12 כי העובדה שכבר ארבעה חודשים לא מונה שגריר ישראלי ברוסיה מצביעה על רשלנות, שמאחוריה עומדים בכירים בדרג המדיני: "מי שממנה את השגרירים התרשל. אני לא רוצה לקרוא לנתניהו בשמו, לא דיברתי עם ראש הממשלה אבל כנראה שהוא מעוניין במינוי פוליטי". בתוך כך, אחרי כשש שעות כלל הישראלים שעוכבו שוחררו והוכנסו למדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על אף שהשגריר היוצא, גרי קורן, סיים את תפקידו במוסקבה לפני כארבעה חודשים ומועד פרישתו היה ידוע מראש, ממשלת ישראל טרם מינתה לו מחליף. מי שמייצגים את המדינה על אדמת רוסיה הם הממונה הזמני יעקב לבנה וסגנית השגריר, קרן כהן גת. לטענת הגורם הבכיר, למרות שמדובר בשני דיפלומטים מנוסים ומוכשרים, היעדרותו של שגריר במשרה מלאה מורגשת. "השגריר קורן סיים את תפקידו ומאז מדינת ישראל לא איישה את התפקיד למרות שידענו שנה קודם את מועד סיום תפקידו. התרשלנו, מי זה התרשלנו? מי שממנה את השגרירים. אני לא רוצה לקרוא לנתניהו בשמו, אבל זה מובן".

"לא דיברתי עם נתניהו, אבל כנראה שהוא רוצה למנות מינוי פוליטי", הוסיף הבכיר. "בתקופת ממשלת מעבר אי אפשר למנות מינוי פוליטי, אז זה עוד אחד מהסעיפים שנתקעו בפקק שנוצר. יש שם משפחות, אנחנו יורים לעצמנו ברגל. זו הסיבה שמדינת ישראל שולחת מאה שגרירים למאה מדינות שונות".

לדבריו, "שגריר הוא נציג ממשלתי שיכול לטפל בבעיות עוד לפני שהן קורות או להעביר מסרים לפני שאנשים מסתבכים. הוא נציג ראש הממשלה ונציג מדינת ישראל. בשביל זה אנחנו שולחים אנשים שזהו תפקידם המקצועי".

תקועים בנמל התעופה במוסקבה

הבוקר אישר משרד החוץ כי ישנם כמה עשרות ישראלים שתקועים בביקורת הדרכונים בנמל התעופה במוסקבה, לאחר שירדו מטיסת אל על שהגיעה מישראל. מדובר ב-46 ישראלים שנחתו במדינה ועוכבו בביקורת הדרכונים על ידי הרשויות הרוסיות ללא כל סיבה נראית לעין למשך כשלוש שעות. כעבור כשש שעות שוחררו כלל האזרחים והוכנסו למדינה.

גורם ישראלי הסביר כי האירוע לא קשור לפרשת נעמה יששכר, אלא שהרשויות ברוסיה "נוקמות" על כך שבשבועות האחרונים חלה עלייה במספר התיירים הרוסים שמגיעים לנתב"ג וכניסתם לישראל נאסרת, זאת למרות שלשתי המדינות יש הסכם פטור מאשרת שהייה.

בשגרירות רוסיה מסרו תגובה עוקצנית לאירוע, לפיה "ישראל מנעה כניסה של מאות מאזרחינו - בכל יום 20 תיירים נאלצים לחזור לרוסיה". בתוך כך, משלחת ממשרדי החוץ והפנים של רוסיה תגיע מחר לישראל לשיחות שיעסקו בעיכוב התיירים בנמלי התעופה של שתי המדינות.