יומיים לאחר תחילת המתקפה הטורקית בצפון סוריה, גורמים בכירים בוושינגטון מאותתים הלילה (בין חמישי לשישי) כי למרות החלטת הנשיא טראמפ, ארה"ב לא תניח לטורקיה לעשות כרצונה בקרב האוכלוסיה האזרחית הכורדית. במשרד החוץ האמריקני הזהירו כי טורקיה תיענש אם תטפל ביד קשה מדי בכורדים, ואילו מחוקקים רפובליקנים הבטיחו לפעול בימים הקרובים להטלת סנקציות על טורקיה בשל הפלישה לסוריה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אם טורקיה תנהג "באופן לא הומני או לא פרופורציונלי", הזהיר גורם בכיר במשרד החוץ, ארה"ב תיאלץ לנקוט נגדה בצעדי ענישה. "זה כולל טיהור אתני, או ירי ארטילרי ללא הבחנה לתוך אוכלוסיה אזרחית", פירט הבכיר. "זה מה שאנחנו מחפשים כעת. עד כה לא ראינו מקרים מובהקים כאלה".

במקביל, במפלגתו של טראמפ החלו לקדם חקיקה שתכלול הטלת סנקציות משמעותיות על אנקרה בשל כניסתה הקרקעית לסוריה. עשרות רפובליקנים בבית הנבחרים הודיעו כי הצעת החוק תונח כבר בימים הקרובים. "הנשיא ארדואן ומשטרו צריכים לשאת בתוצאות קשות בשל תקיפתם האכזרית את בני בריתנו הכורדים בצפון סוריה", הסבירה חברת הקונגרס ליז צ'ייני.

 

 

אתמול המשיך צבאו של ארדואן להפציץ ריכוזי לוחמים כורדים בסוריה, בעוד אלפי אזרחים נמלטים מבתיהם ומהכפרים באזור. לפי הדיווחים, עשרות נהרגו בהפצצות. בכיר אמריקני מסר כי הכוחות הכורדים עדיין מחזיקים בבתי הכלא בהם עצורים כ-72 אלף לוחמי דאע"ש.

בנאום אתמול ניסה טראמפ להסביר את החלטתו לסגת מצפון סוריה ולנטוש את בני בריתו הכורדים: "הם לא עזרו לנו במלחמת העולם השנייה", הסביר. "לא עזרו לנו עם הפלישה לנורמנדי, לדוגמא. הם לא היו שם". לטענתו, קרא על כך ב"מאמר מאוד מאוד חזק".

ביום רביעי אישר נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כי החלה הפעילות הצבאית הטורקית בסוריה. לאחר שהגיעו דיווחים מהשטח על הפצצות כבדות בריכוזי אוכלוסייה כורדית, ברשת "פוקס ניוז" האמריקנית דווח כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הורה לצבאו להימנע ממתן כל סיוע לכורדים. במקביל, מועצת הביטחון של האו"ם קראה לכוחות הטורקיים להפגין איפוק. "חיל האוויר שלנו, ביחד עם הצבא הלאומי, החל במבצע 'שלום האביב' בצפון סוריה נגד טרוריסטים מארגוני הכורדים ומדאע"ש", כתב ארדואן בחשבון הטוויטר שלו. "המשימה שלנו היא למנוע יצירת מסדרון טרור שיחצה את גבולנו הדרומי, ולהביא שלום לאזור".