יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הורתה היום (חמישי) לוועדת המשפט להכין טיוטה למסמך ההדחה נגד הנשיא טראמפ, על רקע מעורבותו בפרשת אוקראינה-גייט. "לא ניתן לערער על העובדות - הנשיא ניצל לרעה את כוחו וקידם את טובתו הפוליטית האישית על חשבון הביטחון הלאומי", אמרה פלוסי בהצהרה שמסרה לתקשורת המקומית. "הוא לא השאיר לנו ברירה אלא לפעול". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מקורות יודעי דבר אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההצבעה הראשונית על ההדחה יכולה להתרחש כבר בשבוע הבא. לדבריהם, ועדת המשפט של בית הנבחרים עשויה להתכנס להצבעה כבר ביום חמישי הבא, ה-12 בדצמבר.

"מעשיו של הנשיא הפרו באופן בוטה את החוקה ופגעו באמון הציבורי", אמרה פלוסי והדגישה כי "בארה"ב אף אחד אינו נמצא מעל לחוק". יו"ר בית הנבחרים הוסיפה כי "הנשיא עצר את הסיוע הצבאי לאוקראינה וביטל פגישה מכרעת בבית הלבן, זאת בתמורה להודעתו של הנשיא האוקראיני על פתיחת חקירה נגד יריבו הפוליטי. בצער רב אך בביטחון מלא ועם תחושת נאמנות ואהבה רבה כלפי אמריקה - אני מבקשת היום מיו"ר ועדת המשפט להתקדם עם מסמכי ההדחה".

מהבית הלבן נמסר בתגובה להצהרתה של פלוסי כי "הדמוקרטים צריכים להתבייש בעצמם", וכי הם מצפים לקיומו של הליך משפט הוגן בסנאט. גם טראמפ עצמו הגיב בטוויטר, וטען, בין היתר, שהליך ההדחה שמתנהל נגדו "ישמש באופן אכזרי כדי לתקוף נשיאים בעתיד".

שלשום פרסמה המפלגה הדמוקרטית דוח עם ממצאי החקירה שנפתחה נגד טראמפ במסגרת הליך ההדחה. "הנשיא טראמפ פעל באופן אישי ובאמצעות סוכנים בתוך הממשל ומחוצה לו, וביקש את עזרתה של ממשלה זרה - אוקראינה - כדי לסייע לו להיבחר מחדש", נכתב בדוח. "טראמפ סיכן את הביטחון הלאומי כדי לקדם את האינטרסים הפוליטיים האישיים שלו. עם זאת, האבות המייסדים סיפקו מוצא מול מנהל שמציב את האינטרסים האישיים שלו מעל לאינטרסים של המדינה - הדחה".

אחרי פרסום הדוח יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים אדם שיף התייחס לחשדות נגד הנשיא ואמר בהצהרה לתקשורת: "זה מה שקורה כשנשיא שחושב שהוא נמצא מעל לחוק: מעל לכתב אישום, מעל להדחה, מעל לכל מתן דין וחשבון. זה דבר מסוכן מאוד למדינה, שיש לה נשיא ללא אמות מוסר שחושב שהוא מעל לחוק. השאלה כעת היא מה הקונגרס יעשה בנושא? אחד החלקים החשובים בדוח שלנו היום, מעבר למגעים שניהל הנשיא עם אוקראינה, הוא הכשלת הקונגרס בידי הנשיא. אני רוצה לציין את החשיבות של החשד הזה: הנשיא הגיע לכל גוף שניסינו לחקור - מחלקת המדינה, משרד האוצר ואנשיו בבית הלבן - ואלו סירבו להעביר לוועדת החקירה אפילו מסמך אחד".