הסנאט האמריקני העביר אמש (חמישי) החלטה לפיה הוא מכיר במעשים כלפי העם הארמני במלחמת העולם הראשונה כרצח עם, בהם רצח המוני בידי כוחות האימפריה העות'מאנית לפני כמאה שנה. זהו צעד היסטורי שמעכיר את היחסים בין טורקיה וארה"ב, שהיו בעיתיים כבר לפני כן . הנשיא הארמני בירך: "צעד נועז נגד מגמת ההכחשה של שואת הארמנים". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טורקיה גינתה את החלטת הסנאט, שעברה כחודש לאחר ביקור רשמי של הנשיא הטורקי טאיפ ארדואן בארה"ב. היחסים בין ארדואן וטראמפ נחשבים ידידותיים, למרות נושאים שונים הנמצאים במחלוקת בין שתי המדינות כמו קניית נשק רוסי בידי הטורקים ומדיניות טורקיה במלחמת האזרחים בסוריה. למרות זאת, הנשיא טראמפ סיכם את פגישתו לפני כחודש עם ארדואן כ"נהדרת", על אף שלא נרשמה בה אף פריצת דרך בנוגע לחוסר ההסכמות בין המדינות.

הנציגים הדמוקרטיים בבית הנבחרים העבירו את ההחלטה ברוב מכריע כבר באוקטובר, אך עד כה טראמפ בלם את העברת ההחלטה בסנאט בעקבות אותה פגישה צפויה עם ארדואן.

"זוהי מחווה לזכרם של מיליון וחצי קורבנות של רצח העם הראשון במאה ה-20 וצעד נועז במניעת מגמת ההכחשה. #לעולם לא עוד" צייץ הנשיא הארמני ניקול פשניאן. מהצד השני, שר החוץ הטורקי כינה את ההחלטה "הצגה פוליטית". ובכיר טורקי הכריז כי "ההיסטוריה תשפוט את ההחלטות הללו כחסרות אחריות ופעולות לא הגיוניות שנעשו על ידי כמה אנשי קונגרס נגד טורקיה".

ההחלטה מחזקת את כיוון המדיניות של ארה"ב לקבע את זכרון מיליון וחצי הארמנים שנרצחו על ידי האימפריה העות'מאנית, טורקיה של ימינו, בין השנים 1915- 1923. 

במשך שנים, טורקיה קיבלה את העובדה שארמנים רבים נהרגו בעימותים עם כוחות האימפריה העות'מאנית במהלך מלחמת העולם הראשונה, אך תמיד ערערה על מספר ההרוגים בהם נוקבים הארמנים (כמיליון וחצי) ומכחישה עד היום שההרג היה מתוכנן מראש ובכך היווה רצח עם.