אירופה נגד מוצרי ההתנחלויות: בית הדין האירופי אישר היום (שלישי) את הנחיית האיחוד האירופי משנת 2015 לסמן מוצרים שמיוצרים בישראל אך מעבר לקו הירוק - יהודה ושומרון, הבקעה, רמת הגולן ומזרח ירושלים. בישראל עוקבים בד'ריכות אחר השלכות ההחלטה. בית הדין האירופי קבע שיש לסמן את המוצרים מההתנחלויות "כדי לא להטעות את הצרכן ולספק לו את המיקום המדוייק שממנו הגיע המוצר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר דיונים ממושכים ודריכות בישראל, בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי פסק הבוקר כי חובה על כל המדינות החברות באיחוד האירופי לסמן מוצרים מההתנחלויות בגדה המערבית מזרח ירושלים ורמת הגולן ולסמן בצורה ברורה כי מדובר במוצר מ"התנחלות ישראלית".

עוד נכתב בהחלטה כי "האיחוד רואה בהתנחלויות שטחים כבושים בלתי חוקיים על פי החוק הבינלאומי". כמו כן נומקה ההחלטה ברצון למנוע "הטעייה" של אזרחים.

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה: "החלטת בית הדין האירופי אינה שווה את הנייר עליה היא כתובה. זוהי החלטה צבועה, הנובעת מאנטישמיות מהזן הנחות ביותר ואנו מגנים אותה בכל תוקף. סיימנו לסמן את זהותנו כתושבי מדינת ישראל - ולא נעשה זאת שוב.החלטת בית הדין האירופי אינה שווה את הנייר עליה היא כתובה. זוהי החלטה צבועה, הנובעת מאנטישמיות מהזן הנחות ביותר ואנו מגנים אותה בכל תוקף. סיימנו לסמן את זהותנו כתושבי מדינת ישראל - ולא נעשה זאת שוב".

בשלום עכשיו בירכו: "זהו צו השעה"

עוד אמרו במועצת יש"ע: "ההחלטה לסמן מוצרים המיוצרים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן היא פגיעה בערביי האזור ובכל תושבי מדינת ישראל. מי שמחרים את מוצרי יהודה ושומרון מחרים גם את הפועלים הערבים, אשר מתפרנסים וחיים מעבודתם בחקלאות ובתעשייה באזור. אנו קוראים למשרד החוץ, למשרד לעניינים אסטרטגיים ולמשרד ראש הממשלה לפעול בחריפות על מנת לבטל את ההחלטה".

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ מסר: "החלטת בית הדין האירופי היא עוד נדבך לתהליך האנטישמי המסוכן המשתלט שוב על אירופה- כאילו לא למדו דבר. אני קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ ישראל כץ לפעול במלוא העוצמה נגד ההחלטה הבזויה הזו ולהעניק גב ממשלתי כלכלי ומוסרי לבעלי העסקים  מיהודה ושומרון שעלולים להיפגע ממנה".

ממכון המחקר NGO Monitor נמסר: "המהלכים שנועדו 'לסמן' או 'לבדל' מוצרים הם חלק בלתי נפרד מקמפיין ה-BDS, שכל דבר בינו לבין קידום שלום וזכויות אדם הוא מקרי בהחלט. המחקרים של NGO Monitor הצביעו על קואליציה של למעלה מ-20 ארגוני חברה אזרחית שפעלו על מנת לקדם נושא זה. רבים מאותם ארגונים ממומנים על ידי ממשלות אירופה ואף הודו לא פעם שסימון הוא צעד הראשון בדרך לחרם מסחרי מקיף - גם בתוך הקו הירוק".

בתנועת 'שלום עכשיו' בירכו על ההחלטה: "אירופה אמרה בקול ברור כי ראוי להפריד בין ישראל הריבונית והלגיטימית שבתוך הקו הירוק לבין השטחים הכבושים. אל מול הקריאות לחרם כולל על ישראל, זהו צו השעה. זה הזמן לקרוא לעסקים מעבר לקו הירוק לחזור הביתה ולהעביר את הפעילות לתוך ישראל כפי שעשתה בשעתו חברת סודה סטרים".

חלק ממדינות היבשת יישמו את ההחלטה, ושנה לאחר מכן בעלי היקב "פסגות" יעקב ברג עתר לבית המשפט הצרפתי נגד סימון מוצרים שמיוצרים באזורים שמעבר לקו הירוק. בית המשפט בצרפת פסק אז לטובת ברג וגם הוציא צו מניעה שעצר את סימון המוצרים ברפובליקה, והנושא הועבר לפתחו של בית הדין האירופי - שפסק היום בנושא.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון: "שוב אירופים מסמנים יהודים. קבלת החלטה כנגד איזורי התעשייה ביו"ש ואזרחי מדינת ישראל, ביום בו אזרחי ישראל מותקפים עי טילים היא שיא חדש של שנאה של אירופה כלפי מדינת ישראל, האיחוד האירופי שחרט על דגלו את השלום והדו קיום דווקא הוא מבקשים בצביעות גדולה, לסמן ולפגוע דווקא באיזורי התעשייה ביו"ש בהם עובדים זה לצד זה ישראלים ופלסטינים. מדינת ישראל כולה ואיתה ההתיישבות והתעשייה ביהודה ושומרון, ימשיכו לפרוח על אפם ועל חמתם של האנטישמים בחליפות. אנחנו מצדנו לא חוששים. נמשיך לפעול בכל המישורים למלחמה ב bds ובארגוני החרם. איזורי התעשייה ביו"ש למודי חרמות. פעם אחר פעם לא רק שהחרמות לא פוגעות בתעשייה ביו"ש אלא שהן מחזקות אותה".

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן: "אני לא יודע מה האיחוד האירופי יותר: מנותק מהמציאות או מנסה לייצר מציאות בה יהודים שוב מסומנים בטלאי צהוב כמו באירופה של לפני 80 שנה. ביום הזה תושבי יהודה ושומרון יחד עם כל מדינת ישראל עומדים מול כוחות הרשע, והממסד האירופי מנגד בוחר להכנע ולייצר החלטה בזויה של חרם. העצוב הוא שמי שמחרים אותנו לא מבין שבסופו של דבר יספוג את המכות של האיסלאם הקיצוני לו הוא נכנע כרגע. ואנו אומרים בקול ברור: *יהודה ושומרון הם חלק ממדינת ישראל* וקריאתנו לממשלה שלנו לקבוע זאת בחוק החלת הריבונות. קריאה זו מופנית לא פחות גם לרב אלוף במילואים בני גנץ - בניסיונך להקים ממשלה בישראל תשמיע את ההסכמה החד משמעית של מפלגתך בהחלת הריבונות על בקעת הירדן. מה שמותר לממשל אמריקאני, מותר גם לך. הגיע הזמן לריבונות ויפה שעה אחת קודם".

ראש המועצה האזורית הר חברון יוחאי דמרי: "סימון המוצרים הישראלים מזכיר תקופה אפילה בהיסטוריה הלא רחוקה שהתרחשה על אדמת אירופה. כבר שנים שהאירופאים מתערבים ברגל גסה ומשקעים מילונים במטרה לפגוע במוצהר במדיניות הישראלית ביהודה ושומרון. הגיע הזמן שיתעסקו בכלכלה הכושלת, באנטישמיות הגוברת ובגל המהגרים שמאיים על ביתם. על ממשלת ישראל לפעול בכל הכלים ולהרחיק את האירופאים שפוגעים בכל סיכוי לשלום. אני קורא לראש הממשלה ולשר הכלכלה לצאת בתגובה בקמפיין עידוד לרכישת מוצרים מיהודה ושומרון שיחזק את בעלי העסקים".

עופר חדד, ירון אברהם ומיכל צ'ין השתתפו בהכנת הידיעה.