ערוץ אל-מיאדין הלבנוני שמקורב לחיזבאללה דיווח אמש (שני) שקיבל לידיו טיוטה של "דיל המאה" שמתכנן ממשל טראמפ למזרח התיכון. בדיווח, פורסמו גם חלקים מאותה טיוטה שחושפת: העסקה תיחתם בין ישראל, הארגון לשחרור פלסטין (אש"ף) וחמאס - ובה יוסכם על הקמת מדינה בשם "פלסטין החדשה" בגדה המערבית וברצועת עזה - ללא יישובים ישראליים בתאי השטח הללו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הטיוטה, כך לפי הדיווח, קובעת כי גושי ההתיישבות יישארו בידי ישראל - ואליהם יצטרפו גם התנחלויות מבודדות. פרטי העסקה מעלים כי ירושלים לא תחולק - אך יהיו שינויים באוכלוסייה שלה. כך, עיריית ירושלים תהיה אחראית על כל האדמות בבירה, "למעט (מערכת) החינוך שתספק פלסטין החדשה, שבתורה תשלם לעירייה היהודית את המס והמים של ארנונה".

תושבים יהודים לא יורשו לרכוש בתים שהיו בעבר של ערבים, וכך גם ערבים לא יוכלו לקנות נכסים שהיו בעבר של יהודים. באשר לאתרים הקדושים נקבע, כך לפי הדיווח, כי הסטטוס-קוו בהם יישמר, ושאזורים נוספים לא יסופחו לירושלים.

הר הבית בלילה
יעבור לשליטה סעודית? הר הבית | צילום: חדשות 2

באשר לסוגיית רצועת עזה דווח כי מצרים תעביר שטחים ל"פלסטין החדשה", זאת לטובת הקמה של נמל תעופה חדש ושל מפעלי מסחר וחקלאות. "גודל השטח ומחירו יסוכמו בין הצדדים על ידי המדינה התומכת, שתוגדר בהמשך", נכתב בטיוטה שהגיעה לידי הערוץ הלבנוני. המדינה הפלסטינית תחולק בין שטחי הגדה המערבית לשטחי הרצועה, והם יחוברו זה לזה באמצעות כביש מהיר שיאפשר גם העברה של מים מותפלים מעזה.

הטיוטה מציינת כמה מדינות שהסכימו לסייע ביישום ההסכם, ובמתן חסות כלכלית: ארה"ב, האיחוד האירופי ומדינות המפרץ הפרסי יעבירו יחד "סכום של 30 מיליארד דולר, שיוקצה במשך 5 שנים לפרויקטים שקשורים לפלסטין החדשה". 20% מהסכום הזה יגיע מארה"ב, 10% מהאיחוד האירופי ו-70% יגיעו ממדינות המפרץ. הסכום שתעביר כל מדינה במפרץ ייקבע פרטנית, לפי יכולת הפקת הנפט שלה.

לוח הזמנים: מפירוז חמאס לנמל תעופה חדש לפלסטינים

המדינה הפלסטינית החדשה תהיה מפורזת, והאנשים היחידים שיוכלו לשאת נשק הם גורמי המשטרה. עם זאת, ההסכם קובע כי ישראל בתורה "תגן על פלסטין החדשה מפני 'כל תוקפנות חיצונית'", וזאת בתמורה לתשלום עבור אותה הגנה שייקבע במשא מתן. הטיוטה גם מפרטת את לוח הזמנים הצפוי של ההסכם, ואת המהלכים שיחלו עם החתימה עליו:

1. ארגון חמאס יתפרק מנשקו - ויעביר את כולו לידיה של מצרים
2. אנשי החמאס יקבלו משכורת חודשית קבועה ממדינות ערב
3. רצועת עזה תיפתח לסחר בין-לאומי דרך פתיחת המעברים בישראל ובמצרים, ויותר לה לבצע סחר ימי
4. שנה לאחר החתימה על ההסכם, יתקיימו בחירות דמוקרטיות לממשלת פלסטין החדשה, ושבה כל אזרח ואזרח יוכל להתמודד. במקביל, כל האסירים הפלסטינים ישוחררו בהדרגה מהכלא הישראלי במשך שלוש שנים ובאופן הדרגתי
5. תוך 5 שנים לכל היותר יוקם נמל ושדה תעופה חדש ל"פלסטין החדשה" - ועד אז יורשו הפלסטינים להשתמש בשדות התעופה ובנמלים של ישראל
6. הגבולות בין "פלסטין החדשה" וישראל יהיו פתוחים למעבר של אזרחים ושל סחורות
7. כדי לחבר בין השטחים הפלסטיניים, ייבנה כביש מהיר שיתנשא לגובה 30 מטרים

בנימין נתניהו מציג את מפת סיפוח בקעת הירדן
הסיפוח יבוטל? רה"מ נתניהו מציג את החזון שלו הבקעה | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

באשר לבקעת הירדן נקבע כי היא "תישאר בידי ישראל", וכביש 90 יורחב באופן מוסכם בין הצדדים ל-4 נתיבים בסך הכול: ישראל תפקח על עבודות הבנייה, ו-2 נתיבים יוקצו לישראלים ו-2 לפלסטינים. מסגד אל אקצה יעבור מידי הממלכה הירדנית לידי ערב הסעודית.

הטיוטה גם מפרטת את תחומי האחריות של כל צד וצד:
1. אם חמאס ואש"ף ידחו את ההצעה האמריקנית - ארה"ב תבטל כל תמיכה פיננסית בפלסטינים ותפעל מול מדינות אחרות כדי שגם הן לא יעבירו יותר סיוע לפלסטינים
2. אם אש"ף תסכים להצעה - אך חמאס ו/או הג'יהאד האסלאמי יסרבו - שני הארגונים יישאו באחריות המלאה; אם יפרוץ עימות צבאי בין ישראל לחמאס, וושינגטון תתייצב לימינה של ישראל ותסייע לה לפגוע בהנהגה של שני הארגונים
3. אם ישראל תדחה את העסקה - ארה"ב תפסיק את התמיכה הכספית בירושלים.