הנשיא האמריקני דונלד טראמפ אישר אתמול (שישי) את הקמתו של "כוח חלל", שיפעל כזרוע נפרדת של הצבא האמריקני, זאת כאשר חתם על חוק הרשאת ההגנה הלאומית לשנת 2020. המערך החדש יוקם במסגרת תקציב ממשלתי בסך 1.4 טריליון דולר, ותפקידו - שימור העליונות האמריקנית בחלל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"החלל הוא תחום הלוחמה החדש בעולם", אמר טראמפ במהלך טקס ההשקה בבסיס הצבאי אנדרוז. "בין כל האיומים לביטחון הלאומי שלנו, עליונות אמריקנית בחלל היא הכרחית ביותר. אנחנו אכן מובילים, אבל לא מספיק. בקרוב מאוד - נוביל בהרבה". היחידה החדשה תהייה קטנה בהשוואה לפיקוד החלל האמריקני, ותתחיל מסדר גודל של 200 אנשים עם תקציב שנתי של כ-40 מיליון דולר. 

הנשיא והגברת הראשונה, מלאניה טראמפ
הנשיא והגברת הראשונה, מלאניה טראמפ | צילום: AP

מטרתו של מערך החלל החדש היא לענות על הצורך להגן על האינטרסים האמריקניים בחלל - במיוחד באמצעות לווינים המשמשים לניווט ולתקשורת. כך, למרות השם המפוצץ, כוח החלל לא נועד לשלוח חיילים קרביים לחלל. "ההסתמכות שלנו על החלל גדלה באופן דרמטי", אמר שר ההגנה האמריקני מארק אספר. "החלל החיצון התפתח לאזור קרב משלו. שמירת הדומיננטיות האמריקנית - זאת המשימה של הכוח".

טקס החתימה על הקמת היחידה החדשה
טקס החתימה על הקמת היחידה החדשה | צילום: AP

החלל הפך לחשוב יותר לכלכלת ארה"ב ולחיי היום יום. רק בפברואר האחרון, נכתב בדו"ח הפנטגון כי סין ורוסיה החלו במאמצים גדולים לפיתוח טכנולוגיות שיאפשרו להן לשבש ולהרוס לוויינים אמריקניים ואחרים במצבי משבר או קונפליקט. "ארה"ב ניצבת בפני אתגרים הולכים וגוברים המסכנים את החופש שלה לפעול בחלל", כך על פי הדו"ח.