הנשיא האמריקני דונלד טראמפ צפוי לחתום היום (רביעי) על תקנה נשיאותית שמטרתה למגר האנטישמיות ברחבי הקמפוסים במוסדות להשכלה גבוהה בארה"ב, כך דווח ב"ניו יורק טיימס". העיתון פרסם כי שלושה בכירים בממשל מסרו שהצו החדש יאיים לקצץ בסיוע הפדרלי למכללות ואוניברסיטאות שלא יצליחו להילחם בתופעה – באמצעות הגדרת היהדות כלאום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הגדרה זו של היהדות תביא לכך שאירוע אנטישמי שיתרחש במכללות או באוניברסיטאות בארה"ב - יהווה הפרה של חוק זכויות האזרח משנת 1964, האוסר על אפליה על רקע גזע, צבע או לאום בתוכניות המקבלות סיוע כספי. כך, ניתן יהיה להפעיל את הענישה שתקצץ את תקציבי המוסדות ש"מתנערים מאחריותם לטפח סביבה פתוחה לסטודנטים מקבוצות מיעוט".

דמוקרטים בולטים הצטרפו לרפובליקנים לקידום מדיניות זו, בצל המתיחות הגוברת בקמפוסים על רקע התבטאויות נגד יהודים ונגד ישראל. מהליגה נגד השמצה נמסר כי במהלך שנת 2018 נרשמו 201 אירועים של אנטישמיות במכללות ובאוניברסיטאות ברחבי ארה"ב. בנוסף לכך, בשנים האחרונות תנועת ה-BDS זכתה לתמיכה בקרב חלק מהסטודנטים האמריקניים.

הפגנה באונ' מינסוטה, חרם, ישראל (צילום: חדשות 2)
הפגנה נגד ישראל באוניברסיטת מינסוטה, ארכיון | צילום: חדשות 2

על מהלך זה מושמעת גם ביקורת, הטוענת כי מדיניות כזו תדכא את חופש הביטוי ואת "ההתנגדות הלגיטימית למדיניות ישראל כלפי הפלסטינים" – תחת הכותרת של המאבק באנטישמיות. המתנגדים חוששים כי הצעד יוביל לכך שכל התבטאות שמגנה על אוטונומיה פלסטינית תסומן מיד כאמירה אנטישמית.

הצעד של הנשיא מגיע זמן קצר לאחר שמחלקת החינוך הורתה לאוניברסיטת דיוק ואוניברסיטת צפון קרוליינה לחדש את התוכנית המשותפת שלהן ללימודי מזרח תיכון, בטענה כי יש בה הטיה אנטי-ישראלית.