מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו יסיים הערב (חמישי) את ביקורו בפורטוגל, שם נפגש אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומשם צפוי להמשיך ישירות לביקור במרוקו. לפי הודעת מחלקת המדינה האמריקנית, פומפאו יקיים שורת פגישות שיעסקו בקידום שיתוף הפעולה הכלכלי והביטחוני בין המדינות.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד צוין בהודעה האמריקנית כי ארה"ב רואה במרוקו "מנהיגה אזורית", המובילה ערכים של סובלנות דתית ומסייעת למלחמה בטרור. אף הודגש כי המדינות משתפות פעולה בשלל סוגיות ביטחוניות. בביקורו יבקש מזכיר האמריקני להעמיק את שיתוף הפעולה בין המדינות במטרה לקדם את היציבות במזרח התיכון – וצפוי לעסוק גם בהתנגדות ל"פעילותו הזדונית של המשטר האירני".

מלך מרוקו מוחמד השישי
מלך מרוקו מוחמד השישי | צילום: GettyImages-Carlos Alvarez

בפגישת נתניהו ופומפאו בליסבון דנו השניים בשדרוג היחסים הכלכליים בין ישראל למדינות ערב באזור, ובאופן פרטני ביחסים עם מרוקו. בין היתר, נבחנה האפשרות להציג הישג ממשי בנושא כבר בימים הקרובים, לפני פקיעת הזמן להרכבת ממשלה בישראל.

בתקופה האחרונה עושה משרד החוץ האמריקני מאמצים משמעותיים לקידום הסדרת היחסים בין ישראל למדינות ערב סוניות במזרח התיכון. האפיק העיקרי שאליו הופנה המאמץ הוא הכלכלי, שם קיוו האמריקנים להגיע להסכמות עם מספר מדינות. לאור האירועים האחרונים מסתמן כי האמריקנים רואים את מרוקו כיעד הראשון שניתן לחתום עמו על הבנות היסטוריות.