פרשת נעמה יששכר - סיקור מיוחד מרוסיה: ביממה החאורנה התלווינו ליפה יששכר, אימה של הצעירה שכלואה ברוסיה ונשלחה ל-7.5 שנות מאסר בגלל 9.6 גרם של סמים שנתפסו בתיקה. זו הייתה יממה מטלטלת ולא פשוטה: מצד אחד יפה זכתה לראות אותה לראשונה אחרי גזר הדין, אבל רק אחרי יחס עוין מצד השלטונות והמתנה ממושכת, תוך כדי שהשאלה הגדולה מרחפת מעל הראש - האם פוטין ישקול ברצינות את הבקשה שקיבל בימים האחרונים לחון את נעמה. צפו בכתבה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

את הבוקר התחילה יפה עם נקודת אור קטנה בכל החושך: השופט הבטיח שאם תגיע עד 10:00, היא תזכה לפגוש את נעמה.  הזמן חלף והשופט לא הגיע, יפה המתינה כמעט שעתיים – ואז, לאחר רגעי המתח, התקבל האישור. "אני לא יודעת מה היא מרגישה שם, מה עובר לה בראש כשהיא לבד שם, אין לה עם מי לחלוק את זה"", אמרה לחדשות 12 לפני המפגש עם בתה.

"אני שמחה שאני הולכת לראות אותה ולהסביר לה מה קורה, להעביר לה אוכל", הוסיפה. מדובר ברגעי אושר קטנים בתוך סיוט שהיא לא מצליחה להשתחרר ממנו: כבר חצי שנה היא ברוסיה לבדה, נלחמת כדי להציל את הבת שלה. מדי פעם קרוב משפחה מגיע לתמוך אך רוב הזמן היא לבד.

יפה עזבה את החיים ברגע שנעמה נעצרה. הוא נוסעת פעמיים בחודש לכלא, לבד במונית, שעה וחצי מחוץ למוסקבה כדי לאפשר לנעמה רגעי משפחה ולחזק אותה. "אני לא בוכה לידה, אני מחייכת ומחזקת אותה – אני יוצאת פה ומתפרקת", היא מספרת.

נעמה יששכר (צילום: החדשות 12)
"אין למה למי לבכות בכלא" | צילום: החדשות 12

על המפגשים עם נעמה היא מספרת: "היא בהתחלה בוכה הרבה, ואז לאט לאט היא נרגעת. היא גם מנסה להקל עליי. במכתבים היא כתבה לי: 'אני מצטערת שבכיתי לך, אבל אני באמת בסדר ואני באמת אופטימית'. אני יודעת שאין לה למי לבכות. היא אומרת: לפעמים בה לי לבכות שם למישהי".

בכל ביקור האם מביאה פירות, גבינות וגם נייר טואלט לנעמה: כל מוצר עובר לשקיות שקופות וכל מוצר צריך להיקנות רק ברוסיה. הרשות ברוסיה לא מקלות על האם, שמספרת על יחס קשוח במיוחד. כשהתפרסם עניינו של קלף המיקוח – שחרור ההאקר הרוסי שעצור בישראל – פתאום יפה הבינה למה לא קיבלה תשובות.

בשיחות יפה עדכנה את בתה כי כל המדינה מאחוריו כדי "לתת לה נחמה וביטחון שאנחנו לא לבד עכשיו". האם סיפרה כי נעמה אמרה לה: "אימא, את מבטיחה לי וזה לא קורה – אל תבטיחי". יפה הוסיפה: "עכשיו אני מבינה למה כל הדברים האלה לא עבדו, למה במשך כל החודשים האלה אף אחד לא הצליחו לעזור לה". בביקורת מרומזת על תפקודה של ישראל בפרשה אמרה: "אם באמת היו מקשיבים לי בהתחלה בירושלים לא היינו מגיעים לזה. היא לא הייתה עוברת את כל הסבל הזה".

היום לרגע היה נדמה שיש תפנית חיובית, לאחר שפורסם ברוסיה כי פוטין מודע לפנייתו של נתניהו לשחרור נעמה. "היא אמרה לי 'אימא, את צריכה להבין – עם 7.5 השנים האלה אני בחשיכה, אני לא יודעת כלום, זה יותר מכעיס אותי. כל הזמן הייתה לי תקווה, אני מחכה לחקירה ואני מחכה לשופט", נזכרה האם.

יפה, שחווה חצי שנה של אי ודאות, הוסיפה: "זה פשוט הכעיס אותי, כל חצי השנה שהיא יושבת שם". הפרסומים בישראל על הקשר להסגרתו של ההאקר הרוסי רק הגבירו את הכעס. הפוליטיקאים צייצו, התקשרו ופנו לפוטין באיגרת אבל בסוף היום יפה לבדה באוטו אל הכלא וממנו, כבר חצי שנה.