נשיא ארה"ב הגיב היום (שלישי) להסתערות על השגרירות האמריקנית בבגדד. "הגבנו ונגיב בחוזקה - אירן אחראית למתקפה על השגרירות", צייץ טראמפ בטוויטר. בתוך כך שיגר איום מרומז כלפי "האח הקטן של חיזבאללה", הארגון העומד מאחורי האירוע האלים - וביקש מהכוחות העירקיים "לסייע בהגנה על השגרירות". זהו הארגון שאחראי למהומות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

המתקפה האמריקנית בעירק ובסוריה ביום ראשון האחרון פגעה בארגון מיליציה שנתמך מאירן, ארגון כתאב-חיזבאללה המאיים עכשיו לנקום וכבר מוציא לרחובות אלפי מפגינים. הארגון נוסד ב-2003 אחרי פלישת ארה"ב לעירק ונחשב לאחד הארגונים הפרו-אירנים הקטנים באזור. על פי סוכנות רויטרס הוא מונה 5,000 פעילים, אבל עדיין - נחשב לאחד המסוכנים: במהלך המלחמה נגד ארגון דאע"ש בשנים האחרונות, מיליציית כתאב יצאה להתאמן במחנות ארגון החיזבאללה בלבנון.

הסתערות על שגרירות ארה
ההסתערות על שגרירות ארה"ב הבוקר | צילום: רויטרס, החדשות 12
הסתערות על שגריר ארה
מסתערים עם דגלי הארגון, בגדד היום

הארגון ידוע בעוינות לכוחות מארה"ב, והוא מיהר לשגר לוחמים לסוריה כדי לתמוך בנשיא בשאר אל-אסד במהלך מלחמת האזרחים. בשנת 2009 וושינגטון אף הגדירה את כתאב-חיזבאללה כארגון טרור וטענה שהוא מאיים על היציבות בעירק - בעלת ברית ערבית חשובה שהולכת ומתרחקת מארה"ב.

מנהיג ומייסד הארגון, ג'מאל ג'פער איבראהימי, הידוע בשם אבו מחדי אל-מוהנדס, הזהיר את ארצות הברית מנקמה על המתקפה שהרגה 25 מאנשיו ביום ראשון האחרון. מוהנדס הוא מאנשיו של קסאם סולימאני, מפקד כוחות אל קודס במשמרות המהפכה האירנים - הארגון האירני שמעניק את חסותו לארגונים כמו חיזבאללה בלבנון או הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני.   

מוהנדס מבוקש בארצות הברית ומדינות נוספות באשמת טרור. משנת 2007 הוא עומד בראשם של מספר ארגונים ומיליציות שיעיות הפועלות בעירק בחסות אירנית, חלק מהקבוצות האלה פועלות מתוך שורות כוחות הביטחון העירקים.

מפגינים בעיראק פרצו לשגרירות ארה
מפגינים מחוץ לבניין השגרירות בעירק | צילום: רויטרס

בעירק פועלים עוד מספר ארגונים פרו-אירנים: ארגון נוסף הפועל בחסות טהרן בעירק הוא ארגון באדר, מנהיגו – חאדי אל אמירי, לחם בצד האירני במסגרת המלחמה בין עירק לאירן (1980-1988), ונחשב לאחד המתנגדים הבולטים למשטר סדאם חוסיין. מאז שנת 2014 הארגון זיהה את הוואקום הממשלתי בעירק - והפך לפוליטי יותר. היום חבריו כבר מכהנים בפרלמנט העירקי. אלפים מאנשיו ופעיליו יצאו בשנים האחרונות למלחמת האזרחים בסוריה להילחם לצידו של הנשיא אסד בהוראת האייתוללה ח'אמנאי מטהרן.