לקראת עימות? ארגון הטרור חיזבאללה גינה הבוקר (שני) את התקיפה שביצעה אמש ארה"ב נגד עמדות שלו בעירק - והצהיר: "מדובר במתקפה על עירק ועל אנשיה, מי שקיבל את ההחלטה הנפשעת - יישא בקרוב בתוצאות". גם משרד החוץ האירני הצטרף לגינויים, ומסר לסוכנות הידיעות הממלכתית IRNA כי "התוקפנות הצבאית האמריקנית על אדמת עירק נגד הכוחות העירקיים - דוגמה מובהקת לטרור ואירן מגנה אותה בתוקף". על רקע האיומים הללו ארה"ב פרסמה הבוקר תיעוד של תקיפת היעדים בעירק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנו מגנים בחריפות את התוקפנות האמריקנית האכזרית והמגונה נגד עמדות גדודי חיזבאללה בעירק", הכריז הארגון - ושיגר מסר מאיים לעברה של ארה"ב, שאישרה רשמית כי היא זו שביצעה את התקיפה אמש: "אלה שקיבלו את ההחלטה לתקוף חייבים לגלות במהרה את טיפשותה של החלטה פלילית זו, את תוצאותיה ואת השלכותיה".

לפי כוחות הביטחון בעירק, בתקיפה האמריקנית נהרגו 25 לוחמי מליציות שיעיות שמסונפות לאירן - בהם ארבעה מפקדים של גדודי חיזבאללה, ונפצעו 55 נוספים. שר ההגנה של ארה"ב מארק אספר הגדיר את התקיפה כ"הצלחה", ואמר שהנשיא טראמפ עודכן בפרטיה ואישר אותה מבעוד מועד.

על רקע ההתפתחויות במרחב העירקי, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו קיים הלילה תדרוך לעיתונאים בבית הלבן והצהיר כי ארה"ב לא תסבול פעולות אירניות שיעמידו בסיכון אזרחים אמריקניים. שעות לפני כן אישר הפנטגון באופן רשמי שארה"ב ביצעה את התקיפה.

מזכיר המדינה מייק פומפאו, בשבוע שעבר
פומפאו בתדרוך נגד אירן לאחר תקיפת מיכלית נפט במפרץ | צילום: AP, חדשות

בפנטגון ציינו כי התקיפה בוצעה נגד מחסני נשק ומפקדות של המיליציות האירניות בעירק, זאת בתגובה על המתקפות שלו נגד מטרות אמריקניות במדינה. על פי דיווחים בתקשורת הערבית, בין ההרוגים בתקיפה הוא מפקד בכיר של חיזבאללה בעירק, מקורב לקאסם סולימאני - מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה.

נטילת האחריות האמריקנית מיד לאחר התקיפה החריגה עשויה לאותת על מדיניות חדשה במזרח התיכון, והיא התגובה המשמעותית הראשונה של צבא ארה"ב לשורה של פרובוקציות שביצעה אירן בחצי השנה האחרונה - מתקיפת מתקני הנפט בסעודיה דרך החרמת מכליות נפט במי המפרץ הפרסי.