נשיא ארה"ב דונלד טראמפ איים הלילה (בין שישי לשבת) כי יטיל סנקציות חריפות על טורקיה אם זו "תעשה משהו שהיא לא אמורה לעשות". זאת, שעות לאחר שהודיע נשיא טורקיה ארדואן כי אינו מתכוון לעצור את מבצע "מעיין האביב" בצפון סוריה. משרד החוץ הטורקי השיב לאיומיו של טראמפ: "נגיב לכל מי שיפריע לנו להילחם". בתוך כך, הפנטגון אישר כי חיילים אמריקנים ספגו אש ארטילריה טורקית בצפון סוריה.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו לא רוצים שהם יהרגו הרבה אנשים", הסביר טראמפ. "אם טורקיה תעשה משהו שהיא לא אמורה לעשות, נטיל עליה סנקציות בעוצמה שמעט מאוד מדינות ספגו כמוה בהיסטוריה". עם זאת, טראמפ הדגיש כי יחסי ארה"ב-טורקיה נותרו "מאוד מאוד טובים. הם חברי נאט"ו, אנחנו סוחרים איתם לא מעט".

איומו של טראמפ בהטלת סנקציות מגיע יממה לאחר שעשרות חברי קונגרס רפובליקנים הודיע כי בכוונתם לקדם הצעת חוק שתטיל סנקציות כבדות על טורקיה בשל הפלישה לסוריה. בתגובה לאזהרתו של טראמפ, פרסם משרד החוץ הטורקי הודעה בה נאמר כי המדינה "תגיב על כל צעד שיפריע לה להילחם בטרור" המופנה נגדה מתוך בסוריה.

חיילים טורקיים בסוריה (צילום: רויטרס)
חיילים טורקיים בסוריה | צילום: רויטרס

המתח בין שתי המדינות הוסיף לעלות לאחר שהפנטגון אישר את הדיווחים מאמש על ירי ארטילרי טורקי שנפל סמוך למוצב אמריקני באזור העיר כובאני בצפון סוריה. טורקיה הבהירה כי הירי לא כוון אל הכוחות האמריקנים, אלא ללוחמים כורדים ששהו בקרבת מקום. ארה"ב הודיעה כי לא היו פצועים בתקרית, אך חייליה פינו את המוצב שנפגע.   

"האמריקנים מכרו אותנו"

לוחמים בקרב הכוחות הכורדיים באזור אמרו אתמול לרשת CNN כי הם מרגישים שמי שהייתה בעלת בריתם, ארצות הברית, "מכרה אותם" וכי הנשיא טראמפ סלל את הדרך לפתיחה במבצע בו פתחה טורקיה, ושמופנה ישירות נגדם: "האמריקנים מכרו אותנו, ואנחנו לא מצפים שהם יעזרו לנו להילחם בחיילים הטורקים". 

מערכת היחסים בין הכוחות האמריקניים שעדיין מצויים בשטח לבין הכורדים הפכה למתוחה - זאת לאחר שהנשיא טראמפ טען שכבר אין כוחות אמריקניים בסוריה. גם לאחר הצהרתו של הנשיא על הסגת הכוחות, עדיין נותרו באזור צפון סוריה כאלף חיילים אמריקנים. 

 

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הצהיר הערב (שישי) כי הוא נחוש להמשיך במבצע - ואינו מתכוון לעצור, זאת למרות הקריאות של גורמים שונים באירופה שקוראים לו לעשות כן. לדבריו, המטרה היא לנטרל את "מסדרון הטרור" בגבולה הדרומי של טורקיה. 

יעמוד בפני סנקציות? ארדואן (צילום: רויטרס, חדשות)
נחוש להמשיך במבצע. ארדואן | צילום: רויטרס, חדשות

אלא שהמשך הפעילות הטורקית באזור ככל הנראה גובה מחיר גם מהחיילים האמריקנים שעדיין מצויים באזור: שבועון החדשות "ניוזוויק" דיווח כי כוחות של צבא טורקיה ככל הנראה הפגיזו בשוגג כוח אמריקני המוצב  בקובאני. כוח אמריקני ככל הנראה נקלע לאש ארטילרית שנורתה על ידי הטורקים בשטח העיר. 

 מלחמת הבזק הטורקית מול מלחמת ההתשה של הכורדים 

המטרה העיקרית של טורקיה במבצע בו פתחה היא לבצע מעין "בליץ" - מלחמת בזק. ומנגד, במעוז הכורדי הכוונה היא ליצור מלחמת התשה תוך קבלת תמיכה מהעולם.

צבאו של ארדואן מתכנן כניסה מהירה לשטח ויצירה של "רצועת ביטחון" בעומק 30 קילומטרים. הרעיון הוא לדחוק את הלוחמים הכורדים דרומה וליישב באזור החדש שני מיליון פליטים סורים שנמצאים בטורקיה - כל זאת בפרק זמן סביר.

מנגד המטרה, או האינטרס הכורדי הוא להימנע מהפסד מהיר. הם רוצים לייצר סוג של מלחמת התשה מול טורקיה. כך הם יוכלו לצבור הזמן ולבנות על הלחץ הבינלאומי שילך ויתגבש נגד טורקיה והמהלך.

הכורדים מנסים להשתמש במכבש הלחצים ששמו דאע"ש: הם טוענים: 'אם אנו נאבקים בטורקיה לא נוכל להמשיך במאבק נכגד שאריות דאע"ש שעדיין קיימות בשטח'. עוד הם טוענים שייווצר קושי לשמור על כל אותם לוחמי ותומכי דאעש שנמצאים בידיהם ובמאסר. 

אל מול טענות הכורדים התייצב נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שהודעתו המפתיעה על יציאת צבא מדינתו מסוריה הובילה למבצע הטורקי. "אנחנו הבסנו את כל כוחות דאע"ש, כבר אין להם חיילים או כוח באזור שנמצא בו מתבצע המבצע בסוריה", טען טראמפ בציוץ בטוויטר. 

_OBJ

עוד התייחס טראמפ לכורדים עצמם: "כעת טורקיה תוקפת את הכורדים, שנלחמים עם עצמם מזה 200 שנה". לבסוף כותב הנשיא בסדרת הציוצים כי לארה"ב היו "שלוש אופציות: לשלוח אלפי אנשים וכוחות ולהכריע שם, לפגוע קשות בטורקיה דרך סנקציות כלכליות או לתווך בין הכורדים והטורקים".