לפני חודשיים נשלחה הצעירה הישראלית נעמה יששכר ל-7.5 שנות מאסר בכלא הרוסי, בגלל החזקת סמים. ביום רביעי יתקיים הדיון בערעורה, והיום (שני) התייצב עורך דינה ודים קלובגנט במסיבת עיתונאים בישראל, לצד בכירי לשכת עורכי הדין, ובירך את המאמץ המשותף והבינלאומי לשחרורה של הצעירה. לשכת עורכי הדין אף העניקה מדליה לעורכי הדין שמייצגים את נעמה ברוסיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ודים קלובגנט, עורך דינה הרוסי של נעמה, הביע תקווה שהערעור יתקבל: "אנחנו רוצים להציג בעזרתכם שברוסיה יש כמות גדולה של גזרי דין לא צודקים". לדבריו, "לאחר שלמדנו את התיק ושוחחנו עם נעמה הגענו למסקנה חד משמעית שאיתה נגיע לבית המשפט עוד יומיים - שמבחינת הדין הפלילי הרוסי, היא לא ביצעה שום עבירה, היא איננה אשמה בדבר. אינה קשורה להברחת סמים ואינה מכורה לסמים. על כן שום עונש לא מבוסס בעניינה".

"נציג את אותו הרכב של ראיות שיוכיח שבתיק נעמה יששכר לא נעברה כל עבירה", אמר בהתייחסות לטענות המרכזיות שיוצגו. עו"ד קלובגנט הביע תקווה שבית המשפט יהיה קשוב לטיעוני ההגנה: "אנחנו לא יכולים להתחייב לתוצאה, זו החלטה של בית המשפט אבל נעשה כל ביכולתנו שעמדתנו תגיע לאוזן בית המשפט ומקווים שנשמע".

מסיבת עיתונאים של לשכת עורכי הדין ופרקליטי נעמה יששכר
צילום: כרמל ליבמן - לא לשימוש, החדשות 12

"החזרתה של נעמה - משימה לאומית"

לדבריו, "יש לא מעט הליכים פליליים לא תקינים שנעשו והם עשויים להביא לביטול ראיות שנאספו בעניינה של נעמה, ולכן מבחינתנו פסק הדין שניתן בעניינה בטל ולא נכון מבחינה משפטית. זה הבסיס של העמדה המשפטית שלנו" . בתשובה לשאלת החדשות 12 אמר: "בינתיים אני לא מרגיש שיש מעורבות פוליטית בהליך הערעור, ככל שנרגיש כך - נדווח".

"אני רואה בהחזרתה של נעמה לביתה בהקדם האפשרי משימה לאומית ממדרגה ראשונה", אמר עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין – שהבטיח כי הלשכה תמשיך לסייע. "אנחנו מאמינים בצדק, מאמינים במוסדות המשפט, כל עורכי הדין בעולם בישראל ובמוסקווה שותפים לתחושה שיש מה לעשות בכל מערכת משפט", הוסיף.

עוד הצהיר חימי: "אנחנו עוסקים בעניינים משפטיים לא בעניינים דיפלומטיים. אנחנו מאמינים שביכולות מקצועיות טובות אפשר לשנות הכרעות ולקבל תוצאות משפטיות נכונות וצודקות. המשחק אינו מכור, המשחק הוא משחק מקצועי ולכן פנינו לכל הארגונים הרלוונטים שיטפלו בענייני שהייתה של נעמה במאסר ולהעביר מסר שמדינת ישראל עומדת מאחוריה".

חימי עדכן במסיבת העיתונאים כי נפגש ושוחח בנושא עם שר המשפטים אוחנה. כמו כן הבהיר כי ההחלטה על הסגרת ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לארצות הברית הייתה "מקצועית ומתחייבת". לדבריו, "כבוד השר פועל כדי שנעמה תשוב אל ביתה - אנחנו מאמינים שהליכים משפטיים ידע מקצועי וניסיון אמורים להביא לשחרורה של נעמה".

עורך הדין הרוסי של נעמה, הגיב לדבריו ואמר: "תודה על האמון והתמיכה. זה החל משיחת טלפון של אבי חימי, והשאלה שלו במה יוכל לסייע לנו בעבודה שלנו על תיק נעמה יששכר. אפשר לראות שלא נולדתי אתמול, זו פעם ראשונה שמתקשר אליי ראש לשכה ממדינה אחרת ושואל איך יכול לעזור לי - אנחנו רואים שמדובר בתמיכה ממשית עם פעולות אפקטיביות".

סנגורה של נעמה יששכר ברוסיה, ולרי זינשנו, הוסיף כי "בפרשה זו לעיתונות הישראלית משקל רב מאוד. כשנכנסנו לייצג את נעמה נדהמנו לגלות תמיכה ומעורבות של מדיה ישראלית וישראלים. מאוד חשובה עמדת המדינה בעניין הזה ואכן עמדת המדינה מאוד מועילה ויכולה לעזור".

על הקשר לשחרור ההאקר אמר עו"ד קלובגנט: "אלו אירועי העבר ולא ראינו קשר חשוב בין הפרשות של בורקוב ונעמה יששכר. ללא כל קשר לבורקוב,  עניינה של נעמה יבחן ויגיע לסיום ברוסיה יתכן בהשפעה פוליטית כזו או אחרת". על בקשת החנינה מפוטין אמר: "בהתאם לחוקת רוסיה, הנשיא מוסמך לחנון כל אדם בכל רגע ללא כל תנאי. ידוע שהנשיא יגיע לארץ, אם נעמה תשוחרר במקביל הוא ישמח שזה יביא לשחרור נעמה. אבל אם נשב ונעסוק בספקולציות שום נס לא יקרה".