פוטין ישיב בחיוב לבקשת החנינה לישראלית? לפי פרסום ברשת RT המקומית, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ישקול את הבקשה הישראלית להעניק חנינה לצעירה הישראלית נעמה יששכר, שנשלחה ל-7.5 שנות מאסר בגין החזקת והברחת 9.6 גרמים של סם למדינה. יפה, אימה של נעמה, ביקרה אותה היום בכלא לראשונה מאז ניתן גזר הדין הקשה: בשיחה עם חדשות 12 לאחר הביקור אמרה כי נעמה מרגישה "מותשת".

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פנה אתמול רשמית בבקשת חנינה לפוטין, וברוסיה אישרו כי קיימת פנייה דומה מצד נתניהו.  דוברו של פוטין, דמיטרי פסקוב, אמר היום: "אנחנו יודעים על פנייתו של נתניהו. לאחר שהיא תעבור דרך הערוצים הדיפלומטיים, היא תדווח לנשיא ותישקל על ידיו". במשרד החוץ הישראלי בחרו לפי שעה שלא להתייחס.

אימה של נעמה אמרה שהדיווח מפיח בה תקווה, אך היא עוד לא עודכנה בנושא. "זה לא יקרה ביום". על המצב הנפשי של בתה: "היא אמרה 'אני לא יכולה יותר. אני מעריכה את זה את מה שהעיתונות והמדינה עושות אבל מה זה נותן לי? אני עוד פה"‎.

פוטין , ריבלין (צילום: חדשות 2)
ריבלין ונתניהו ביקשו חנינה, ריבלין ישקול | צילום: חדשות 2

עו"ד אלכסנדר טייטס, המייצג את נעמה יששכר, אמר לחדשות 12: "הדיווח ככל הנראה רשמי למרות שטרם יצרו קשר עמנו או עם המשפחה להודיע על כך. על פי הדיווח הנשיא יבחן את המצב וישקול את החנינה בעקבות בקשת הנשיא הישראלי ריבלין".

הביקור בכלא: "נעמה התרגשה, מרגישה כאילו חטפו אותה"

יפה יששכר סיפרה לחדשות 12 על הביקור בכלא: "היה בכי, הרבה בכי, היא אמרה שהיא פשוט עייפה, היא מותשת, היא מנסה להחזיק את עצמה, היא אומרת 'אימא, תגידי לי שמוציאים אותי, שאני לא נשארת פה'". האם הוסיפה: "הם לא נתנו לי להראות לה את העיתונים מהארץ ואמרתי לה שתהיה חזקה, שהיא מוערצת, שאנשים מחזקים אותה ומה הלחץ של התקשורת יעשה... האנשים למעלה באמת רוצים שהיא תצא".

"אמרתי לה 'ראש הממשלה אמר לי לחזק אותך והשר אוחנה אומר לי לחזק אותך ואני יודעת ששר החוץ עובד על זה' – האמת, לא יודעת אם היא מאמינה לי"", הוסיפה האם. על תגובת בתה למכתב אמרה: "היא התרגשה".

על תוכן השיחה עם בתה אמרה: "היה חשוב לה להגיד שזה מתסכל, כאילו הם חטפו אותה. היא אומרת שכל אחד בכלא מכיר את הסיפור ושאמרו לה 'מה חשבת לעצמך'. היא אומרת שהיא מנסה לא להקשיב ולא להיכנס לזה, היא יודעת בתוך תוכה שזה לא נכון".

אתמול פנה הנשיא ריבלין במכתב לפוטין. "מכובדי הנשיא, כידיד העם היהודי ומדינת ישראל אני פונה אליך בעניינה של נעמה יששכר", פתח ריבלין את מכתבו שנשלח אתמול, "נעמה שגתה במעשיה והודתה בכך ועם זאת מדובר בבחורה צעירה, ללא עבר פלילי שעונש חמור כפי שנגזר עליה ישפיע השפעה הרסנית על חייה".

עוד כתב הנשיא: "מדינת ישראל והעם היהודי מכירים לך תודה על רגישותך לחיי אדם ועל נכונתך לסכן את חיי חייליך על מנת לאתר ולהשיב את גופתו של חלל צה״ל זכריה באומל ז״ל", הוסיף הנשיא, "בשל המקרה המיוחד והאישי של נעמה יששכר אני פונה אליך ומבקש את התערבותך האישית כדי שהיא תזכה לחנינה מתוך חמלה ולפנים משורת הדין".

רגע לפני שאימה של נעמה יששכר נכנסה לבקר אותה, היא עמדה מחוץ לבית הכלא במוסקווה והודתה לכל מי שעוזר במאמץ להביא לשחרורה: "ראש הממשלה והשר אוחנה ושר החוץ וכל מי שרוצה לעזור הולך לעזור לה. באמת הבקשה שלי אליהם זה רק שיוציאו אותה מפה. תודה".

לפני שנכנסה לבקר את בתה בבית הכלא, יפה יששכר סיפרה שהיא הדפיסה לה מכתב ושהיא תניח לה אותו על הזכוכית שמפרידה ביניהן. "אני מקווה שהיא לא תבכה. הדפסתי את זה בגדול כדי שתוכל לקרוא וכתבתי את מה שהרגשתי אחרי המשפט", אמרה. "היא לא מבינה כלום על הבחור הרוסי".

האם כתבה לנעמה: "כל אמא רוצה להגן על הילדים שלה"

יפה גם הקריאה כמה משפטים מהמכתב המרגש שכתבה לה: "נעמה שלי, כשנכנסת לבית המשפט באזיקים כשמסביבך שוטרים – אלו היו רגעי השבר הקשים שלי. כל אמא רוצה להגן על הילדים שלה, זה טבעי, והיכולת הזו נלקחה ממני באכזריות כי הפכת להיות קלף מיקוח".

"נעמה, אי אפשר לתאר כמה כואב היה עבורי להסתכל עלייך בעיניים כמה כואב לא לחבק אותך", המשיכה בקול חנוק. "אני אעשה הכל כדי להוציא אותך. יש מאחוריך מדינה שלמה שעוזרת ותומכת". עוד כתבה: "אני מצטערת נעמה שלא ידענו מדוע צוות ההגנה שלך טען טענות והעלה אותך לדוכן העדים כשבאותו זמן השופט הרוסי שיחק בטלפון שלו וזלזל. אנחנו לא ידענו בזמן שכולם ידעו, אני מבטיחה לך שאלחם כמו לביאה יחד עם כל חבריך המדהימים בישראל להוציא ואתך משם".  

 

נתנאל יששכר, אביה של נעמה, פנה במוצאי שבת לראש הממשלה נתניהו בסרטון שפרסם ברשתות החברתיות. "אדוני ראש הממשלה מדבר אליך נתנאל יששכר, אבא של נעמה. אני פונה אליך כאבא אל אבא וכראש הממשלה שאני סמוך ובטוח שאתה עושה הכול כדי לשחרר אותה". עוד אמר האב: "בבקשה ממך תפעיל לחץ. תודה רבה".

שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס אתמול למצבה והבהיר כי מאמצים נעשים "בדרגים הגבוהים ביותר" בצד הישראלי ובצד הרוסי כדי לפתור את המצב. יששכר, ישראלית בעלת אזרחות אמריקנית, מוחזקת בכלא הרוסי מזה כחצי שנה: אמש נחשפה בחדשות סוף השבוע הקלטה בלעדית של נעמה מבית המשפט, שבה ביקשה את רחמי השופט - דקות לפני שגזר עליה עונש מאסר חמור.