העימותים בין מפגינים לאנשי כוחות הביטחון בצ'ילה התחדשו הלילה (בין שני לשלישי) כחלק מהמחאה, האלימה בחלקה, שפרצה לפני כשבוע וחצי בשל יוקר המחייה וחוסר השוויון במדינה. זאת, שעות ספורות לאחר שהנשיא, סבסטיאן פיניירה, הודיע על שמונה מינויים חדשים בממשלתו, בין היתר לתפקידי שרי הפנים, האוצר, הכלכלה והעבודה, בניסיון להרגיע את המהומות במדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במרכז הבירה סנטיאגו ובמוקדים נוספים ברחבי המדינה יצאו שוב אלפי מפגינים לרחובות. חלקם הציתו חנויות ומסעדת מזון מהיר בעיר, בית מרקחת נשדד ואף היה ניסיון לגרום לשרפה באחת מתחנות הרכבת התחתית בסנטיאגו.

מספר שעות קודם לכן הודיע הנשיא פיניירה כי ימונו שמונה אישים צעירים הנתפסים כמרכזיים יותר לתפקידים בכירים בממשלה, לאור קריאות המפגינים לשוויון ושיפור השירותים החברתיים. "צ'ילה השתנתה והממשלה גם היא חייבת להשתנות כדי להתמודד עם זמנים ואתגרים חדשים", אמר.

אוטובוסים שהוצתו במהלך ההפגנות בסנטיאגו (צילום: רויטרס)
אוטובוסים שהוצתו במהלך ההפגנות | צילום: רויטרסהמפגינים מביעים תסכול רב מהמודל הניאו-ליברלי, בעקבותיו שירותי הבריאות, החינוך והפנסיה מטיבים רק עם המיעוט שיכול להרשות לעצמו לשלם. צ'יליאנים רבים מספרים על המתנה של כשנה לקביעת פגישה עם רופא מומחה, מאות אלפים שנפגעים מהלוואות לטובת שכר לימוד – אותן הם נאלצים לשלם אף בשנות ה-40 וה-50 לחייהם.

במהלך המהומות נפצעו 1,132 בני אדם, מתוכם עשרות שהתעוורו באופן חלקי מירי של שוטרים או חיילים. מספר ההרוגים עומד על 20, אם כי לא ברור כמה מתוכם נהרגו על ידי כוחות הביטחון במדינה וכמה על ידי מפגינים אלימים. שוטרים וחיילים ניסו לפזר את המפגינים באמצעות גז מדמיע ותותחי מים. 

בזיזה ושריפת חנויות בסנטיאגו (צילום: AP)
ביזה ושרפת חנויות בסנטיאגו | צילום: AP

מפקדי המשטרה טענו כי מאות שוטרים נפצעו גם הם, חלקם כתוצאה מבקבוקי תבערה שהושלכו לעברם על ידי המפגינים. קצינים סיפרו לא הצליחו לעצור את הוונדליזם ומעשי השוד שהותירו יותר ממאה סופרמרקטים הרוסים, לצד תחנות רכבת תחתית רבות, בתי מרקחת ובנקים.

המהומות בסנטיאגו, צ'ילה (צילום: AP)
המהומות בצ'ילה בעקבות יוקר המחייה | צילום: AP

צבא צ'ילה קיבל לידיו את השליטה הביטחונית בסנטיאגו והטיל עליה עוצר משעות הלילה עד הבוקר, כמו גם במחוזות נוספים. מיה יפה, ישראלית שמתגוררת בסנטיאגו הכריזה: "אנחנו לא הולכים הביתה בערב למרות העוצר, לא ניתן למדינה להפוך לדיקטטורה".