התבטאות אנטישמית לאחר ניסיון הטבח: חבר מפלגת הימין הגרמנית הקיצונית, AfD ("אלטרנטיבה לגרמניה") עורר היום (שלישי) סערה, לאחר שאמר שניסיון הטבח שבוצע בבית הכנסת בהאלה ביום הכיפורים, במהלכו נהרגו שני אזרחים גרמנים, כלל לא היה ניסיון רצח - וכי המעשה גרם ל"נזק לרכוש בלבד". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חבר המפלגה, רולנד אולבריך, כינה כך את ניסיון הטבח במתפללים היהודים בשבוע שעבר בפוסט שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו, ואף הוסיף כי  "לא היה אפילו ניסיון לרצח בבית הכנסת" - התבטאויות שגרמו למבוכה בצמרת המפלגה, שזכתה להצלחה גדולה בבחירות האחרונות בגרמניה. 

"מה גרוע יותר - דלת בית כנסת פגועה או העובדה ששני גרמנים נהרגו?", שאל בפוסט שזכה למאות שיתופים וזכה לאלפי תגובות. רבים מהמגיבים באמירה הזו אמירה אנטישמית, ואחד מהם אף כתב: "ראשית, הדבר מרמז על כך שיהודים אינם גרמנים. שנית, יש כאן ניסיון להגדיר את ניסיון מעשה הטבח בבית הכנסת כמעשה מינורי". 

אנגלה מרקל בבית הכנסת בו התבצע הירי (צילום: רויטרס_)
קנצלרית גרמניה מרקל מבקרת בבית הכנסת לאחר האירוע | צילום: רויטרס_בשבוע שעבר, הנהגת ה-AfD מיהרה לגנות את מתקפת הטרור הימנית הקיצונית על בית כנסת בהאלה, לגלות סולידריות עם יהודים ולגנות את האנטישמיות. שני מנהיגי הסיעה, אליס ויידל ואלכסנדר גולנד, כינו את ניסיון הטבח "פשע מפלצתי" - והיום, הם נאלצו לנסות ולהסביר את התבטאותו החריגה של חבר המפלגה שלהם. 

בנוסף אליהם, אלפים רבים ברשת תקפו את אולבריך, בהם גם חבר הבונדסטאג לשעבר, וולקר בק, שאמר שמפלגת ה-AfD "לא יכולה להגן על פגיעה ביהודים ועל פשעים אנטישמיים". 

כשאולבריך עצמו ניסה להסביר את התבטאותו, הוא השיב שבאמירתו שנגרם "נזק לרכוש בלבד" הוא התכוון שהנושא פתוח לדיון משפטי.