פרסום ראשון: שר החוץ ישראל כ"ץ בתמיכת ראש הממשלה נתניהו קיים לאחרונה סבב פגישות עם שרי חוץ ערביים ממדינות המפרץ שבמהלכן הציג להם יוזמה היסטורית שמטרתה לסיים את הסכסוך עם מדינות המפרץ. במסגרת הפגישות, שהתרחשו במהלך עצרת האו"ם בניו יורק, הציג כ"ץ את נוסח ההסכם שגובש במשרד החוץ ומוכר על ידי הדין הבינלאומי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרעיון העומד בלב המאמצים הוא לנצל את האינטרס המשותף מול אירן כדי לנרמל את היחסים בנושאי מלחמה בטרור וכלכלה. זאת, מתוך הבנה שבשלב הנתון לא ניתן לחתום על הסכמי שלום מלאים עקב הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

היוזמה הוצגה על ידי שר החוץ כ"ץ גם בפני השליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט. כמוכן, בין ישראל למדינות המפרץ סוכם על הקמת צוותים משותפים שידונו בקידום הרעיון.

בהסכם, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 12, מופיעים בין היתר הסעיפים הבאים עליהם יסכימו הצדדים במידה והיזומה תעבור: 

- פיתוח יחסי ידידות ושיתוף פעולה ביניהם בהתאם להוראות מגילת האומות המאוחדות ולעקרונות של משפט בין-לאומי. 

-  נקיטת צעדים נחוצים ויעילים כדי להבטיח שפעולות או איומים של לוחמה, עוינות, חתרנות, אלימות או הסתה כנגד הצד האחר לא ינבעו, יתוכננו או ימומנו, משטחם.

- הימנעות מלהצטרף, לקדם או לסייע לקואליציה, לארגון או לברית בעלי אופי צבאי או ביטחוני, עם צד שלישי.

- כל חילוקי דעות הנובעים מהסכם זה ייושבו בדרך של התייעצויות.

שר החוץ כ"ץ נאם לפני כשבוע בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק והתייחס לשיתופי הפעולה שלדבריו קידם בשנים האחרונות בין ישראל למדינות המפרץ: "יש לישראל מדיניות ברורה לקדם את היחסים ונורמליזציה עם מדינות המפרץ. אין לנו שום סכסוך עם מדינות המפרץ, ויש לנו אינטרסים ביטחוניים משותפים מול האיום האיראני, כמו גם בקידום יוזמות אזרחיות רבות".