חיסול דרמטי בנמל התעופה: מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה והאחראי המרכזי לפעילות אירנית במזרח התיכון חוסל הלילה (בין חמישי לשישי) בתקיפה אמריקנית בנמל התעופה בבגדד. 3 קטיושות נורו הלילה לבסיס צבאי הסמוך לשדה התעופה, מדיווחים מזירת האירוע ומהטלוויזיה בעירק עולה כי 7 אנשים נהרגו בהפצצה, ביניהם הגנרל קאסם סולימאני , סגן מפקד המיליציות אבו-מהדי אל-מוהנדס ואיש חיזבאללה בעירק מוחמד קוות'רני. מאז החיסול מתפרסים עוד ועוד תיעודים של התקיפה סמוך לבירה בעירק בהם נראה היקף הנזק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

 בתיעוד האחרון שעלה לרשתות, נראה ממש רגע התקיפה סמוך לשדה התעופה בבגדד ובו רגעי הפיצוץ של הרכב הרכב בו שהה. בתיעודים נוספים מהזירה לאחר הפגיעה של הטיל ברכב, קשה להבחין בו בתוך האש.

הפנטגון: "סולימאני חוסל בהוראת טראמפ". בעקבות החיסול נתניהו הודיע שיקצר את ביקורו ביוון וישוב מוקדם מהצפוי לישראל. שעות לאחר החיסול, הודיע חמינאי שימנה את סגנו של סולימאני, אסמאעיל קאאני לתפקיד מפקד כוח קודס.

בעקבות החיסול, בישראל נמצאים בקשר עם האמריקנים ועוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות. זאת, מתוך הבנת ההשלכות אפשריות כמו כוננויות בשגרירויות בעולם, ובגבולות המדינה. לאור הערכת המצב הוחלט בצה"ל כי אתר החרמון לא ייפתח היום למבקרים והציבור מתבקש שלא להגיע לאזור. אין הנחיות נוספות לתושבי הגולן והאזור והשגרה נמשכת. במקביל, ארצות הברית הודיעה לכל אזרחיה שנמצאים בעירק כי עליהם לעזוב מיידית את המדינה. 

אסמעיל קא'אני, מפקד כוח קודס
מחליפו של סולימאני
זירת החיסול של סולימאני
זירת החיסול של סולימאני

מוחסן רזאי, מפקד משמרות המהפכה לשעבר, הבטיח כי תבוא נקמה עוצמתית בארה"ב בתגובה לחיסולו של קאסם סולימאני, לאחר המתקפה האמריקנית הלילה. זאת, לדבריו, כדי למנוע מתקפות אמריקניות בעתיד. שר החוץ האירני זריף פירסם גם הוא הודעה לוחמנית: "החיסול מעשה מסוכן באופן קיצוני והסלמה מטופשת". גופתו של הגנרל האירני זוהתה, בין היתר בזכות הטבעת המיוחדת שנהג לענוד על ידו.

קאסם סולימאני, מפקד כח קודס
זוהה בעזרת הטבעת שעל ידו, סולימאני

הטלוויזיה הממלכתית בעירק דיווחה כי מפקד כוח "אל קודס" קאסם סולימאני ומפקד מיליציה פרו אירנית, אבו מהדי אל-מוהנדס, חוסלו בתקיפה האווירית הלילה על הבסיס הצבאי בבגדד. דובר המיליציות האשים: "ארה"ב וישראל הן שעומדות מאחורי התקיפה". גורם אמריקני הודיע: "תקפנו 2 מטרות הקשורות לאירן - בבגדד", וטראמפ - צייץ את תמונתו של דגל ארה"ב.

קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס (צילום: רויטרס_)
קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס | צילום: רויטרס_

בהצהרה הרשמית של הפנטגון, נאמר: "בהוראתו של הנשיא, צבא ארה"ב נקט בפעולה מכרעת על מנת להגן על אזרחים אמריקניים בחו"ל, והרג את קאסם סוליאני, מפקד "כח קודס" במשמרות המהפכה באירן, טרוריסט מבוקש". דובר ארגון המיליציות הפרו-אירניות הבהיר: "האויב האמריקני והישראלי אחראים להריגתם של אבו מהדי אל-מוהנדס וקאסם סולימאני".

 

קאסם סולימאני (צילום: farsnews)
קאסם סולימאני | צילום: farsnews

על פי דיווחי המיליציות הפרו-אירניות, בין ההרוגים קאסם סולימאני, סגן מפקד המיליציות אבו-מהדי אל-מוהנדס, איש חיזבאללה בעירק מוחמד קוות'רני ושורת בכירים נוספים בארגון. ברשת "אל מיאדין" דווח על בכיר נוסף, מוחמד ראדה אל-גבארי שנהרג בהפצצה. נוסף על כל אלו דיווחו בארגון על שני אורחים נוספים שנהרגו שזהותם טרם ידועה. זמן קצר לאחר התקיפה, הצהיר הסנאטור הרפובליקני הבכיר לינדזי גרהאם, כי יש להפציץ את מתקני הנפט האירניים: "הם צריכים לשלם על מעשיהם".

בתיעוד מרחובות בגדד בטוויטר, ניתן לראות אזרחים רבים שמברכים על מותו של הטרוריסט, ויצאו לחגוג את החיסול.

 

 קאסם סולימאני: מפקד "כח קודס" של משמרות המהפכה

הגנרל קאסם סולימאני (62), מפקד כח קודס האירני במשמרות המהפכה, חוסל הלילה בעירק. בחייו ניהל את הפעילות הצבאית האירנית נגד ישראל ושימש כמפקד הזרוע הביצועית של משמרות המהפכה האירניות מחוץ למדינה - בכפוף למנהיג העליון עלי חמינאי שתומך בפעולותיו. בשנים האחרונות ניסה סולימאני לבסס את כוחותיו בסוריה ובעירק, בניסיון להגיע ליתרון חזיתי מול ישראל. רק לפני כחודשיים, טענה אירן כי סיכלה ניסיון חיסול ישראלי של הגנרל, בשנת 2006.

אזור נמל התעופה בבגדד, לאחר פגיעת הרקטות (צילום: CNN)
אזור נמל התעופה בבגדד, לאחר פגיעת הרקטות | צילום: CNN

המיליציות השיעיות בעיראק פועלות תחת גוף מאחד ששמו "אל-חשד א-שעבי" (כוחות הגיוס העממי). הן אורגנו על ידי האיראנים אבל גם אומנו וחומשו על ידי ארה"ב משום שהיו כוח משמעותי במאבק נגד דאע"ש. הגוף העיקרי המממן, מתחמש ומאמן את המיליציות השיעיות הוא "כוח קודס" האירני במודל מקביל לארגון חיזבאללה בלבנון. 

סולימאני ונתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
קאסם סולימאני ובנימין נתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

בדומה לחיזבאללה, לשלושת המיליציות העירקיות הגדולות של איראן יש אגפים פוליטיים ומנהיגים כריזמטיים. כולם היו מתואמים עד היום עם מפקד "כוח קודס" - הגנרל סולימאני, שזכה למוניטין של מפקד עקשן וגם יעיל, ואחד מהאנשים המבוקשים בעולם שהוציא לפועל פעולות טרור רבות.

 

אבו מהדי אל-מוהנדס: מפקד כתאיב חיזבאללה

הבכיר השני שחוסל בתקיפה האמריקנית הלילה, הוא  אל-מוהנדס, מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו-אירניות, "אל-חשד א-שעבי". הארגון הוקם על ידי כוח קודס האיראני בשנת 2006 ויתכן שעוד לפני. אנשי הארגון אומנו על ידי כוח קודס וחיזבאללה לבנון שגם סייעו לחמש אותו. בשנים הראשונות ביצעו פיגועים נגד כוחות ארה"ב בעיראק ואף העלו תיעוד של חלק מהתקיפות לאינטרנט.

ב-2008 ארה"ב וצבא עיראק החדש יצאו במתקפה נרחבת נגד הארגון והצליחו לשבות רבים מהמנהיגים שלו. אל מוהנדס נמלט לאיראן וחזר לעיראק אחרי הנסיגה האמריקאית, מיד עם חזרתו מונה למפקד הארגון.

בשנת 2014 הוא כבר מנה 30,000 לוחמים אז גם הגיעה נקודת המפנה כאשר הארגון גויס למלחמה נגד דאע"ש והחל לפעול תחת האיראנים גם בסוריה, שם זה הגוף העיקרי שאיראן מפעילה נגד ישראל.

הארגון תחת הנהגתו החל להצטייד בשנים האחרונות ברקטות ארוכות טווח. "הוא מעורב בכל דבר: ממשל, מימון, לוגיסטיקה ותכנון", אמר עליו בעבר איש ביטחון עיראקי.

 

מפגינים פורצים לשגרירות ארה"ב בבגדד (צילום: רויטרס_)
מפגינים פורצים לשגרירות ארה"ב בעירק | צילום: רויטרס_

ברקע, המתיחות בין ארצות הברית לאירן והתקפת השגרירות האמריקנית בבגדד על ידי מפגינים פרו-אירניים. ביום רביעי האחרון חזרו מפגינים עירקים, תומכי המיליציות בגיבוי אירן, לבניין שגרירות ארצות הברית בעירק. המפגינים זרקו אבנים, הציתו דגלים והשמיעו קריאות בגנות ארה"ב, שהעבירה מאות חיילים כתגבור ותגובה למחאות. מנהיג אירן השיב לאיומים של טראמפ וכינה אותו "לא הגיוני".

סייעו בהכנת הידיעה: ניר דבורי, ערד ניר, אוהד חמו, יונה לייבזון