המשטר האירני טבח ביותר מ-1,000 מוחים? לאחר שהשבוע הודו באירן בהרג של עשרות אזרחים שהעזו למחות נגד השלטונות, שליחו המיוחד של הנשיא טראמפ לנושא האירני מעריך שמספר האירנים שנטבחו מאז פרצה מחאת הדלק גדול הרבה יותר - וחושף תמונת מצב מחרידה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השליח, בריאן הוק, סיפר כי לבד מהטבח ‎בעיר בנדר מאהשהר שבדרום מערב המדינה, שאחריו הוכנסו גופותיהם של כ-100 אירנים למשאיות, בוושינגטון התקבלו דיווחים על עוד מאות הרוגים בטהרן ובסביבתה.  

מחאת דלק באירן
מחאת דלק באירן | צילום: רויטרס

"נראה שהמשטר רצח יותר מ-1,000 אירנים מאז שהמחאות במדינה החלו", סיפר הוק, אך הוסיף: "עם זאת, איננו יכולים להיות בטוחים בנתון הזה כי המשטר חוסם דרכים להשיג אינפורמציה, אך בין ההרוגים יש ילדים". 

"קיבלנו דיווחים ממשפחות של קורבנות שביקשו לקבל את גופות יקיריהן. הרשויות דרשו מהן לשלם את המחיר על הכדורים שבהם השתמשו", הוסיף הוק, :במקרים רבים, הרשויות סירבו להחזיר את הגופות עד שהמשפחות לא התחייבו לא לערוך לוויות המוניות". 

"יש מקרי אונס, התעללות ורצח בבתי הכלא של אירן, תנאי המחייה בלתי אנושיים"  

עוד הוסיף השליח המיוחד כי "אלפי מוחים באירן נפצעו ולפחות 7000 מוחים נכלאו בבתי הכלא של אירן. הם נכלאו בשני בתי כלא שמפרים זכויות אדם בסיסיות. בבית הכלא הגדול של אירן יש תנאים בלתי אנושיים למחיה ותנאים סניטריים מזעזעים. עוד דווח על מקרי התעללות ואונס". 

"גם בכלא הנשים הגדול של אירן קיים יחס בלתי ראוי של הסוהרים כלפי הנשים. יש שם מחסור באוכל ובמים ואווירה שמאפשרת אונס ורצח", הוסיף הוק, הדגיש שארה"ב קוראת לשחרורם המיידי של כל המוחים - וקרא לאומות העולם לעמוד לצד המוחים מול המשטר האירני האכזר. 

המחאות באיראן
צילום: skynewsהמחאה במדינה החלה לפני יותר משבועיים, בעקבות ההודעה על עליית מחירי הדלק בלא פחות מ-50% - סימן נוסף למשבר הכלכלי הקשה שנוצר באירן בעקבות הסנקציות הכלכליות. תוך 72 שעות בלבד החלה מחאה ספונטנית, בעיקר בקרב סטודנטים שחסמו צירי תנועה במחוזות הדרומיים של אירן ובבירה טהרן.

המשטר דיכא את ההפגנות בכוח - והמחאה התפשטה לעשרות מוקדים. תחנות דלק עלו באש, בנקים, מוסדות דת וסמלי משטר הותקפו - והשוטרים שלפו את הנשק וירו לעבר המפגינים. במקומות רבים הגיבו כוחות הביטחון בפתיחה באש על מפגינים לא חמושים, ברובם צעירים מובטלים או בעלי הכנסה נמוכה.