נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם הלילה (חמישי) על צו נשיאותי שמטרתו להילחם באנטישמיות בקמפוסים ברחבי המדינה. באירוע בבית הלבן לרגל חג החנוכה, חתם טראמפ על המסמך שיגדיר את היהדות כלאום, מה שיהפוך אנטישמיות לגזענות מבחינה חוקית ויאפשר להילחם בגילויי אנטישמיות בקמפוסים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הצו הנשיאותי יאפשר למשרד החינוך האמריקני להקפיא תקציבים למכללות ולתוכניות חינוכיות שהממשל יגדיר כמפלות יהודים, כדי להיאבק בתנועת ה-BDS באוניברסיטאות. הצו ספג ביקורת רבה, בטענה שהרחבת הגדרת היהדות ללאום תגביל את חופש הביטוי ותמנע ביקורת כלפי ישראל. במאמר דעה ב"ניו יורק טיימס" הדף חתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, את הביקורת ואמר שהצו המדובר מאפשר לממשל למנוע מימון ממוסדות שפוגעים ביהודים ולא מגדיר את היהדות כלאום.

טראמפ אמר במהלך הטקס "זהו המסר שלנו לאוניברסיטאות: אם אתם רוצים את הסכום העתק של דולרים פדרליים שאתם מקבלים כל שנה, אתם חייבים להתנגד לאנטישמיות, זה פשוט מאוד".

טראמפ חתם על הצו הנשיאותי כמה שעות לפני שאירח בבית הלבן קבלת פנים עם תומכים ותורמים יהודים לכבוד חנוכה. בבית הלבן התעקשו בתדרוך לכתבים שהתקיים אתמול כי הצו הנשיאותי לא יפגע בחופש הביטוי של אזרחי ארה"ב ולא יגביל את היכולת להשמיע ביקורת על ישראל.