לאחר שכשל בניסיון לאשר את מתווה הברקזיט בפרלמנט, שלח אתמול (ראשון) ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון שלושה מכתבים שונים לנשיא האיחוד האירופי דונלד טאסק - בהם ביקש וגם התנגד לדחיית מועד העזיבה מהאיחוד. עם זאת, הבקשה לדחייה נעשתה משום שהחוק מחייב אותו לפעול כך, ובמכתבו האחרון הבהיר: "הארכה נוספת - תזיק לאינטרסים של בריטניה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

את המסמך הראשון, ובו בקשת הדחייה לביצוע הברקזיט, שלח ג'ונסון לנשיא האיחוד ללא חתימתו. ג'ונסון נדרש לעשות זאת על פי חוק שהתקבל בפרלמנט מספר שבועות קודם לכן, לפיו במקרה שלא יאושר מתווה הברקזיט - יש לבקש הארכה.

המכתב השני נשלח על ידי נציג הממשל הבריטי, שהסביר כי בקשת הדחייה נשלחה רק בשל אילוץ החוק. המסמך השלישי והאחרון היה מכתב אישי מג'ונסון, בו הביע התנגדות לבקשת דחיית הברקזיט.

הפגנות בלונדון נגד הברקזיט (צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס)
הפגנות הענק בלונדון נגד הברקזיט | צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס

ראש הממשלה הבריטי טען כי הארכה כזו "תפגע באינטרסים של בריטניה, שותפותיה באיחוד, ומערכת היחסים בינינו". נשיא האיחוד האירופי מסר כי קיבל את בקשת הדחייה שנשלחה וידון בה עם מנהיגי האיחוד.

"כל הליך היציאה מהאיחוד בשלוש וחצי השנים האחרונות היה קשה ופילג את המדינה שלנו", אמר ג'ונסון בפני חברי הפרלמנט לאחר שנדחה מתווה הברקזיט. "אני לא מוכן לנהל משא ומתן בנושא דחיית הברקזיט, והחוק לא מכריח אותי לעשות זאת. עיכוב נוסף יהיה רע למדינה זו".

מתווה הפרישה מהאיחוד האירופי של ג'ונסון נדחה אתמול ברוב מתנגדים, כשבמקביל רבבות בריטים שהפגינו נגד הברקזיט. ראש הממשלה הבריטי הצהיר מספר פעמים כי היציאה מהאיחוד האירופי תתרחש ב-31 באוקטובר, ולפני ההצבעה בפרלמנט מסר: "אני חושש שיהיו השלכות מרחיקות לכת אם ההצבעה היום לא תהיה משמעותית".