רכב החלל שפותח על ידי חברת בואינג ונאס"א חזר היום (ראשון) לכדור הארץ היום ונחת במדבר ניו-מקסיקו שבארצות הברית – מוקדם מהצפוי. סוכנויות הידיעות מדווחות שהחללית הבלתי-מאוישת "סטארליינר" נחתה שישה ימים מוקדם מדי, בעקבות תקלה בשעוני החללית. בתמונות ששודרו על ידי נאס"א ניתן לראות את החללית צונחת בחשכה, לאחר שמהירותה הואטה באמצעות שלושה מצנחים גדולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

חללית ה"סטארליינר" המריאה ביום שישי מבסיס החלל שבפלורידה, אך זמן קצר לאחר מכן חלה תקלה טכנית במערכת הדחף שלה והיא לא הצליחה להגיע למסלול לכיוון תחנת החלל בגובה 400 ק"מ מעל פני הים. הטיסה, ובתוכה בובת ניסוי, היוותה מעין חזרה גנרלית לפני הטיסה שאמורה הייתה להתבצע עם אנשי צוות. בהודעה שבישרה על התקלה נכתב: "לאחר חישוב, מתברר שכלי ההזנק שרף יותר מדי דלק במשך דקות ארוכות ולכן בואינג ונאס"א נאלצו להוביל את ה"סטארליינר" בחזרה לכדור הארץ מבלי שימלא את משימתו".

רכב החלל של נאס"א ובואינג (צילום: רויטרס, רויטרס_)
רכב החלל של נאס"א ובואינג - כשלון מוחלט? | צילום: רויטרס, רויטרס_

הכישלון של חללית "הסטראליינר" רשום על שמה של חברת בואינג, שעדיין חוקרת שתי התרסקויות קטלניות של מטוסי ה-737 מקס שלה. אחד התרחש בחודש אוקטובר 2018 באינדונזיה והשני במרץ 2019 באתיופיה, בהתרסקויות נהרגו 346 בני אדם. מנהל נאס"א ג'ים ברידנשטיין הגיב לנחיתת החללית והתעקש שזהו לא כשלון: "צוות נאס"א וצוות בואינג מנסים עתה להשיג כמה שיותר מידע מהאירוע".  

רכב החלל של נאס"א ובואינג (צילום: NASA‏)
רכב החלל של נאס"א ובואינג | צילום: NASA‏

בנאס"א צריכים עכשיו להחליט האם לבצע טיסת מבחן נוספת או לסמוך על כך שהרכב בטוח לשאת אסטרונאוטים. טיסת הצוות הראשונה של "סטארליינר" נקבעה לתחילת 2020, כלומר בחודשים הקרובים . מלבד ה"סטארליינר", בשוק רכבי החלל ישנו גם הרכב שפותח על ידי תאגיד SpaceX עבור נאס"א - הוא צפוי להיות מוכן להשקה כבר בשנה הבאה. נאס"א התחייבה לשלם 8 מיליארד דולר לבואינג ו- SpaceX, בתמורה ל- 6 נסיעות לחלל עד שנת 2024 ובכל אחת מהן יהיו ארבעה אסטרונאוטים.