אזהרת מסע למטיילים בצ'ילה: נשיא צ'ילה, סבסטיאן פינרה, הכריז אתמול (שבת) על מצב חירום במדינה, בשל התפשטות המהומות ומספר ההרוגים שהגיע ל-7. האזרחים הצ'יליאנים, שמוחים על העלאת מחירי התחבורה הציבורית, לא בוחלים באמצעים אלימים ומשחיתים את הרחובות. משרד החוץ הישראלי הוציא אזהרת מסע למטיילים: "הימנעו ממקומות הומי אדם והתרחקו מתחנות הרכבת התחתית". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כמעט 200 בני אדם נעצרו בשל השתתפות במהומות, ועשרות שוטרים נפצעו בניסיון להחזיר את הסדר לעיר. היום אישרה מושלת סנטיאגו, העיר שבה מתרכזות המהומות, כי שלושה אנשים נהרגו בהצתת סופרמרקט. בנוסף דיווחו הרשויות על 5 הרוגים נוספים בהצתת מפעל בגדים סמוך לבירה. ברשת הסופרמרקטים וולמארט כבר הודיעו כי הם יסגרו את כל הסניפים שלהם במדינה, לאחר שלא פחות מ-60 מסניפיהם ניזוקו.

"לאור מצב החירום הוכרז על עוצר בסנטיאגו, בצ'קבוקו, פואנטה אלטו וסאן בברנרדו - מעשר בלילה עד שבע בבוקר", נכתב בהודעת משרד החוץ. מאוחר יותר הודיע שר הפנים אנדרס צ'דוויק כי מצב החירום יורחב גם לערים בצפון ובדרום המדינה לאחר מותם של 7 בני אדם במהומות. "אנו עומדים בפני הסלמה של ממש המאורגנת כדי לגרום נזק קשה למדינה ולאזרחיה", אמר.

סופרמרקט שנבזז במהלך ההפגנות בסנטיאגו (צילום: רויטרס, רויטרס_)
כבאים מכבים את השרפה בסופרמרקט | צילום: רויטרס, רויטרס_

במקביל, חלים שיבושים חמורים בטיסות שמגיעות ויוצאות משדה התעופה של סנטיאגו, משום שהרחובות החסומים מונעים מצוותי האוויר להגיע לעבודתם. מהחברה שמפעילה את שדה התעופה נמסר כי הציבור מתבקש לוודא את מצב הטיסה לפני ההגעה לשדה.

משרד החוץ המליץ למטיילים ישראלים באיזור להיות עירניים וקשובים להנחיות כוחות הבטחון, להתעדכן מאמצעי התקשורת המקומיים וכן להמנע מלהסתובב במקומות הומי אדם ולהתרחק מתחנות הרכבת התחתית בעיר.

אוטובוסים שהוצתו במהלך ההפגנות בסנטיאגו (צילום: רויטרס)
אוטובוסים שהוצתו במהלך ההפגנות | צילום: רויטרס

המהומות הובילו את הנשיא להכריז אתמול על מצב חירום. "המטרה של מצב החירום הזה מאוד פשוטה, אבל מאוד חשובה", אמר פינרה אתמול לאזרחים בשידור טלויזיוני. "זה על מנת להבטיח את הסדר הציבוי, להביא שקט לעיר סנטיאגו ולהגן על הרכוש הציבורי והפרטי". פינראה גינה את האלימות שהתרחשה השבוע, ואמר שתחת חוקי מצב החירום - מי שייתפס משחית רכוש יועמד לדין.