יממה לאחר הרשעתה של הצעירה הבריטית בת ה-19, שרים בבריטניה אומרים כי הם "מודאגים מאי קיום משפט הוגן". זאת, לאחר שבית המשפט במחוז פמגוסטה שבקפריסין פסק אתמול (שני) כי הצעירה בדתה את האונס הקבוצתי על ידי 12 הישראלים במלון בקיץ האחרון. העונש הצפוי על תלונת שווא הוא שנת מאסר בפועל וקנס של כאלף אירו; גזר דינה יימסר בסוף חודש ינואר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"היא לא עשתה רושם טוב על בית המשפט", אמר השופט מיכאליס פאפאטנסידי, ששפט בתיקה של הצעירה. "היא לא אמרה את האמת וניסתה להטעות את בית המשפט, נמנעה ממתן תשובות. לא יכולתי לראות שום אמינות מצד הגנתה", והוסיף: "אשמת הנאשמת מוכחת - היא הודתה באשמתה". ביקורת צוות ההגנה של הנערה ושל ממשלת בריטניה - לא איחרה לבוא.

התיירת הבריטית שהתלוננה נגד הישראלים בקפריסין
התיירת הבריטית שהתלוננה נגד הישראלים בקפריסין | צילום: Sky News

פסיקתו של השופט הותקפה בחריפות על ידי צוות ההגנה וארגוני זכויות אדם, שטענו כי המשפט הוטה מתוך רצון להגן על היחסים עם מדינת ישראל. "אנו מודאגים ממחויבותה של קפריסין למשפט הוגן", אמרו במשרד החוץ הבריטי, והודיעו כי הנושא יעלה אל מול הרשויות בקפריסין בצירים דיפלומטיים. במקביל, הודיע צוות ההגנה שלה על כוונתו להגיש ערעור.

"אנו מכבדים את החלטת בית המשפט. עם זאת - אנחנו לא מסכימים איתה", אמרה עורכת דינה של הבריטית, ניקול שרלמבו. "אנחנו מאמינים שהופרו זכויותיה של הנערה, ומתכננים לערער על ההחלטה. אם זה לא יצליח – אנו מתכננים להעביר את העניין לבית הדין האירופי לזכויות אדם".

הפגנת התמיכה בנערה, מחוץ לבית המשפט
הפגנת התמיכה בנערה, מחוץ לבית המשפט | צילום: dailymail

עורך דין נוסף מטעם ההגנה, מישל פולק הוסיף: "למרות שהצוות מאוכזב מאוד מהחלטת בית המשפט, אנו לא מופתעים מהתוצאה. אם הנערה נאנסה – היא אינה יכולה להיות אשמה. ישנם מספר מחדלים בהליך המשפטי, שגרמו לכך שהנערה לא קיבלה משפט הוגן כמובטח על ידי החוק בקפריסין ובקהילה האירופאית".

כ-20 מפגינים מקומיים מחו מחוץ לבית המשפט, ובאו להראות תמיכה והזדהות עם הנאשמת. "זה נושא פוליטי שקשור ליחסים בין קפריסין לישראל", אמרה אחת מהמפגינות. "האישה היא הקורבן". אמה של הנאשמת אמרה בדמעות: "היא נחושה לקבל צדק. היא רוצה לערער ואני כמובן אתמוך בה, ואם נגיע לבית הדין האירופאי לזכויות אדם – נהדר".