לפחות 12 פעילי עליונות לבנה נעצרו בחשד לתכנון או ביצוע פיגועים אנטישמיים בארה"ב, מאז הטבח בבית כנסת "עץ החיים" בפיטסבורג באוקטובר אשתקד בו נורו למוות 11 מתפללים ו-6 נוספים נפצעו. הנתון עולה מדוח שפרסם ארגון "הליגה נגד השמצה", לפיו התרחשו גם למעלה מ-50 מקרים של ונדליזם, הפצת תעמולה אנטישמית וניסיון לפגוע ברכוש של מוסדות יהודיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הארגון מסר כי מתוך 12 הפעילים שנעצרו, נכלל גם ג'ון ארנסט בן ה-19 מקליפורניה, שביצע ירי בבית הכנסת בעיירה פאווי שבסגן דייגו בחודש אפריל שעבר. הוא רצח את לורי גילברט-קיי ופצע שלושה נוספים, בהם שני ילדים והרב ישראל גולדשטיין שניהל את התפילה. 

ארנסט, כמו רבים נוספים שנעצרו על ידי הרשויות בארה"ב, קיבלו השראה ממתקפות עליונות לבנה שהתרחשו קודם לכן. ההתקפות שהשפיעו על אותם פעילים הן הטבח בפיטסבורג וכן הפיגוע בשני המסגדים בכרייסטצ'רץ' שבניו זילנד, שם נהרגו 51 בני אדם במארס.

אנשים מדליקים נרות לא רחוק מבית הכנסת בפיטסבורג
אבל בפיטסבורג לאחר הטבח | צילום: Jeff Swensen, getty imagesעל פי הדוח, במחצית הראשונה של השנה נרשמו בארה"ב 780 תקריות אנטישמיות, לעומת 785 בתקופה המקבילה בשנת 2018. בנוסף, בשנה החולפת סוכלו ניסיונות לפיגוע בבתי כנסת במונרו שבוושינגטון, בלאס וגאס וכן בלהייטון שבפנסילבניה.

מנכ"ל ארגון "הליגה נגד השמצה", ג'ונתן גרינבלט, מסר: "לא ננוח כאשר אנו יודעים כי האיום של העליונות הלבנה וקיצוניים אחרים על הקהילה היהודית - נוכח וקיים".